101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Jak uchronić dzieci przed otyłością?

Data publikacji: 08.01.2018 18:00
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Olga Chaińska – dietetyk kliniczny
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Dziecko z nadwagą czy otyłe coraz łatwiej spotkać na ulicy. Co gorsza, nadmiar kilogramów u dziecka rzadko kiedy budzi należyty niepokój u rodziców. Często dorośli mówią, że nadwaga to nie problem, bo przecież dziecko z tego wyrośnie. A to wcale nie jest oczywiste. Otyłe dzieci to otyli dorośli.

Więcej, otyłe dziecko to chore dziecko i chory dorosły. Co robimy źle, że nasze dzieci są otyłe- pytamy Olgę Chaińską – dietetyka klinicznego

Nadwaga i otyłość u dzieci wcale nie świadczy o zamożności społeczeństwa - wręcz przeciwnie - w krajach rozwiniętych jest oznaką przynależności do biedniejszej części społeczeństwa. A u nas wciąż w niektórych środowiskach pokutuje przekonanie, że niemowlę powinno być tłuściutkie, bo to świadczy o jego zdrowiu. Nic bardziej mylnego! Polskie dzieci jedzą coraz więcej, w dodatku nie to, co powinny. Niepełnowartościowe jedzenie często idzie w parze z przekarmianiem. To dlatego większość cierpi z powodu niedoboru witamin, zwłaszcza z grupy B, oraz innych składników odżywczych, np. wapnia.

Jak powinniśmy karmić nasze dzieci?

Tak jak w diecie dorosłej osoby, tak i w diecie dziecka powinny pojawić się wszystkie produkty. Dziecko musi znać różne smaki. Serwujmy naszym pociechom warzywa, owoce , potrawy mięsne oraz rybne, ale także różnego rodzaju kasze oraz nabiał. Jeśli małego dziecka nie nauczymy właściwych nawyków żywieniowych to później bardzo trudno będzie je wpoić.

Jak często powinno jeść dziecko?

Prawidłowa liczba posiłków w ciągu dnia to 5 dań. Należy pamiętać o przerwach 3-4 godzinnych oraz o tym ,by porcje były właściwe do wieku dziecka. Nie należy przesadzać z wielkością potraw.  Starajmy się także nie dokładać dzieciom jedzenia, bo o to proszę. Taki błąd często popełniają dziadkowie. Przekarmiają wnuki .

Co z napojami?

Przede wszystkim powinniśmy nauczyć pić nasze dzieci wodę. Jeśli od dziecka będziemy im podawać słodkie napoje, to potem bardzo trudno będzie przekonać je do wody. Pamiętajmy ,że odpowiednia ilość płynów jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju organizmu.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution