101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Uda się obronić neurologię w szpitalu kieleckim? Senator Włosowicz mediatorem

Data publikacji: 09.01.2018 11:16
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

17.01.2015 Radio Kielce. Studio Polityczne. Jacek Włosowicz
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zarząd spółki ArtMedik, która prowadzi Szpital Kielecki, zwróciła się o pomoc do senatora Jacka Włosowicza w sprawie oddziału neurologicznego w szpitalu przy ulicy Kościuszki.

Jak informowaliśmy, od 1 stycznia tego roku lecznica zamknęła ten oddział, ponieważ nie uzyskał on kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Szpital nie składa jednak broni. Robert Frańczak, wiceprezes zarządu Spółki ArtMedik, która jest właścicielem lecznicy twierdzi, że według map potrzeb zdrowotnych opracowanych przez wojewodę świętokrzyskiego jeden oddział neurologiczny powinien obsługiwać około 120 tysięcy pacjentów. Tymczasem, biorąc pod uwagę Kielce, powiat kielecki oraz powiaty buski, jędrzejowski, włoszczowski i pińczowski, jeden oddział, który znajduje się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, obsługuje około 700 tysięcy pacjentów.

- Tak nie powinno być - mówi Robert Frańczak i dodaje że mając szpitalny oddział ratunkowy naturalną rzeczą powinno być to, że zapleczem dla niego są oddziały ortopedii urazowej, kardiologia i właśnie neurologia.

- Natomiast były takie sytuacje, że trafiał do nas pacjent i po zdiagnozowaniu go okazało się, że musi być przewieziony do szpitala na Czarnowie. To strata czasu, którego nie ma pacjent, który dostał udaru mózgu - mówi Robert Frańczak.

Jacek Włosowicz, senator z Solidarnej Polski poinformował, że w sprawie istnienia oddziału neurologicznego w Szpitalu Kieleckim zamierza zwrócić się o opinię do wojewody świętokrzyskiego. Jak mówi, jeżeli potwierdzi się, że w naszym regionie brakuje miejsca udzielania tych świadczeń medycznych, wówczas zwróci się do Narodowego Funduszu Zdrowia, by ten znalazł rozwiązanie z tej sytuacji.

- Naszym zadaniem jest to, żeby w Narodowym Funduszu Zdrowia, czy Ministerstwie Zdrowia upominać się o to, by w świętokrzyskim był zapewniony dostęp do świadczeń medycznych. Dlatego jeżeli się okażę się, że nasze województwo odstaje medycznie od średniej krajowej, wówczas będziemy apelować o znalezienie pieniędzy na działalność tego oddziału - mówi Jacek Włosowicz.

Oddział neurologii w Szpitalu Kieleckim funkcjonował od lutego 2017 roku. Pozostałe znajdują się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym oraz w szpitalach powiatowych: w Starachowicach, Staszowie, Sandomierzu, Końskich, Ostrowcu Świętokrzyskim i Skarżysku - Kamiennej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution