101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

"Ciemności" - najnowsza prapremiera kieleckiego teatru już w najbliższą sobotę

Data publikacji: 11.01.2018 13:42
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze

Spektakl "Ciemności"
Kielce. 10.01.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych duetów sceny teatralnej w Polsce, Monika Strzępka i Paweł Demirski, są twórcami najnowszej prapremiery Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach, zatytułowanej "Ciemności". Inspiracją do stworzenia tekstu sztuki, było dla Pawła Demirskiego "Jądro ciemności" Josepha Conrada.

Historia napisana pod koniec XIX wieku była wielokrotnie adaptowana przez twórców, m. in. na jej podstawie, Francis Ford Coppola nakręcił w 1979 roku film "Czas apokalipsy", w którym akcja została przeniesiona w realia wojny wietnamskiej.

Paweł Demirski nie chciał mówić o tym, w jakim kierunku został poprowadzony tekst, który stworzył, podkreślając że proza Josepha Conrada była tylko inspiracją do stworzenia "Ciemności". Zdradził jednak, iż na scenie niektóre postaci wystąpią podwójnie, a akcja toczyć się będzie w dwóch płaszczyznach czasowych.

W spektaklu grają m. in. Joanna Kasperek, Magda Grąziowska, Andrzej Konopka, a także aktor na co dzień związany m. in. z krakowskim teatrem STU Tomasz Schimscheiner. Podkreślał on, że praca przy spektaklu przebiegała bardzo dobrze. Atmosferę teatru tworzą nie mury a ludzie, to oni są sercem miejsca. A w Kielcach, to serce jest fenomenalne – dodaje.

Plakat "Ciemności" zaprojektował Wilhelm Sasnal, doceniany na całym świecie malarz, ale także filmowiec i twórca komiksów. Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę – 13 stycznia, o godzinie 19.00.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution