101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Szkoła w Janiku pierwszą placówką z szerokopasmowym Internetem

Data publikacji: 11.01.2018 18:38
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Janik w gm. Kunów. Szkoła od dziś z dostępem do szybkiego internetu szerokopasmowego
Janik. 11.01.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Janiku w gminie Kunów jest pierwszą placówką w województwie świętokrzyskim, która posiada bezpłatny dostęp do szerokopasmowej sieci internetowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Od dziś uczniowie i nauczyciele tej szkoły mogą poruszać się po globalnej sieci z prędkością 100 Mb/s.

Projekt nadzoruje Urząd Marszałkowski województwa świętokrzyskiego. Agata Binkowska, członek zarządu województwa mówi, że to efekt poprzednio realizowanego Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, w ramach którego powstała sieć szkieletowa z osprzętem szaf dystrybucyjnych.

- Dobra współpraca z samorządami, ale również instytucjami administracji rządowej zaowocowały tym, że warunki do inwestowania operatorów w regionie są znakomite i zainteresowanie naszym województwem jest ogromne - mówi Agata Binkowska.

Projekt wdrażany będzie przede wszystkim w placówkach oświatowych w tzw. białych plamach na mapie regionu. Przykładem jest właśnie szkoła w Janiku, a także w Godowie w powiecie starachowickim, gdzie szerokopasmowa sieć też wkrótce będzie do dyspozycji.

Burmistrz Kunowa Lech Łodej dodaje, że mieszkańcy i przedsiębiorcy także oczekują na podłączenie do szybkiego Internetu. Uważa, że to przedsięwzięcie na miarę XXI wieku. Cieszy się, że gmina jest pionierem w tej dziedzinie.

Z szybkiego Internetu zadowoleni są również uczniowie. Mateusz Mikos i Mateusz Kaptur mówią, że korzystają na co dzień z Internetu, który służy im nie tylko do rozrywki, ale także do nauki. Tłumaczą, że podczas zajęć z informatyki często zdarzało się, że nie można było wykonać pewnych zadań bo Internet był za słaby.

W województwie świętokrzyskim projekty budowy sieci światłowodowej realizuje firma Nexera. Docelowo szybki Internet ma dotrzeć do 761 szkół i ponad 105 tysięcy gospodarstw domowych w regionie.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution