101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Archiwum kieleckiej delegatury IPN wzbogaci się o kolejne cenne materiały

Data publikacji: 12.01.2018 10:37
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Jan Kuśnierz
Fot. ze zbiorów Zofii Kuśnierz - Misiak

Archiwum kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej wzbogaci się o zbiory rodzinne trzech oficerów Obwodu AK Sandomierz. To m.in. fotografie i różnego rodzaju dokumenty.

- Dzięki życzliwości i zaufaniu Zofii Kuśnierz-Misiak - córki podporucznika Jana Kuśnierza „Myszy”, Krzysztofa Zarobkiewicza - syna kapitana Ignacego Zarobkiewicza „Swojaka” oraz Jerzego Kapki - wnuka kapitana Tadeusza Kucharskiego „Rzewuskiego” materiały te w postaci kopii cyfrowych znajdą się w najbliższym czasie w archiwum Delegatury IPN w Kielcach - poinformował Robert Piwko, starszy kustosz w Archiwum IPN.

Łącznie te trzy kolekcje, które wzbogacą zasób archiwalny delegatury IPN w Kielcach, to ponad setka różnego rodzaju dokumentów, które zostaną opracowane i udostępnione. Wszystkie zostaną opisane zgodnie z wymogami archiwalnymi, które ułatwiają korzystanie ze zbiorów. Będą udostępniane w postaci kopii cyfrowych.

Robert Piwko podkreśla, że dzięki otwartości i zaufaniu rodzin bohaterów możliwe jest pogłębienie wiedzy o osobach, które walczyły za nasz kraj. Dlatego IPN dziękuje za wszystkie przekazane materiały rodzinne i zwraca się z prośbą o przekazywanie kolejnych. 

- Być może w domowych szufladach znajdują się cenne materiały, którymi warto byłoby się podzielić ze społecznością, która jest zainteresowana dziejami najnowszymi naszego regionu - powiedział.

Oficjalne przekazanie do zasobu archiwalnego Delegatury IPN w Kielcach fotografii oraz dokumentów pochodzących ze zbiorów rodzin oficerów Obwodu AK Sandomierz odbędzie się 14 lutego, w 76.rocznicę rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Spotkanie odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Gośćmi honorowymi będą rodziny oficerów.

Łącznie w Delegaturze IPN w Kielcach znajduje się około 36 zbiorów, kolekcji oraz darów pochodzących od osób prywatnych lub instytucji społeczno-kulturalnych.

Materiały tego typu zajmują ponad 7,5 metrów bieżących naszych zbiorów archiwum. Całość zasobu to 1 km 800 metrów bieżących akt.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution