101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Noc Biologów. Dlaczego antybiotyki nas zawodzą?

Data publikacji: 12.01.2018 13:39
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
13.01.2017 Kielce. Noc Biologów na UJK

13.01.2017 Kielce. "Noc Biologów" na UJK
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Tak zwaną superbakterię, niewrażliwą na praktycznie wszystkie antybiotyki wykryli niedawno lekarze na Pomorzu. Niebezpieczny szczep pałeczki zapalenia płuc stwierdzono u pacjentów w trzech szpitalach oraz hospicjum.

Od dawna mówi się, że superbakterie mogą w przyszłości wywołać ogólnoświatową epidemię. O tych zagrożeniach i powodach powstawania lekooporności będą dziś rozmawiali naukowcy, podczas Nocy Biologów w Kielcach. W dyskusji w Instytucie Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego udział wezmą mikrobiolodzy: profesor Magdalena Mikołajczyk-Chmiela oraz profesor Beata Sadowska, reprezentujące Uniwersytet Łódzki. A prowadzącym debatę będzie profesor Wiesław Kaca z UJK.

- Zażywamy zbyt dużo antybiotyków, dlatego bakterie się na nie uodparniają. Często, zupełnie niepotrzebnie bierzemy antybiotyk na wszelki wypadek. Konieczne jest inne podejście do leczenia – podawanie mniejszej ilości antybiotyków i lepsze ich dopasowanie do danego schorzenia – tłumaczy profesor Wiesław Kaca.

Kolejną alternatywą jest szukanie substancji mogących zastąpić antybiotyki. Bada się również bakteriofagi, czyli wirusy atakujące bakterie. Za powstawanie lekoopornych bakterii obwiniani są niekiedy hodowcy zwierząt przeznaczonych na mięso. Jednak jak mówi profesor Wiesław Kaca, jest to mit, bowiem podawanie antybiotyków zwierzętom jest ściśle regulowane prawnie, a przepisy nie dopuszczają do stosowania tych leków niepotrzebnie.

- Oczywiście takie wspomaganie hodowli może doprowadzić do powstania lekoopornych bakterii. Jeżeli kupujemy mięso z oficjalnych źródeł i przebadane, jest ono bezpieczne – uważa profesor Kaca.

Debata o antybiotykach rozpocznie się o godzinie 18. Natomiast początek Nocy Biologów w Instytucie Biologii przy ulicy Świętokrzyskiej 15 w Kielcach zaplanowano na godzinę 17. Wstęp wolny.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution