101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Plastikowe reklamówki idą do kosza. W Instytucie Dizajnu wykonywali materiałowe torby [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 13.01.2018 09:41 / Data aktualizacji: 13.01.2018 14:48
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Warsztaty szycia w Instytucie Dizajnu
Kielce. 13.01.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Oryginalne, kolorowe torby mogli samodzielnie przygotować uczestnicy warsztatów zorganizowanych przez Instytut Dizajnu w Kielcach. Materiałowe siatki wielokrotnego użytku mogą zastąpić na zakupach plastikowe reklamówki - przekonują organizatorzy spotkania.

Zajęcia związane są z ogólnoświatową akcją „Torby Bumerangi” i zachęcają do włączenia się w ochronę środowiska poprzez wspólne szycie toreb z różnych często niepotrzebnych już tkanin: starych obrusów, zasłon, czy poszewek.

Udział w warsztatach wzięła miedzy innymi Jolanta Banasiewicz z Piekoszowa, która przyznała, że idea im przyświecająca bardzo jej się podoba.

- Chciałam zrobić coś dla siebie i środowiska. Mogę nauczyć się szyć, jednocześnie przygotować ciekawą torbę, którą będzie można wielokrotnie wykorzystać - stwierdziła.

Torby były przygotowywane na maszynach do szycia. Uczestnicy przynosili swoje materiały. Niektóre osoby przyszły na warsztaty z gotowym pomysłem. Wśród nich Ania Chudobiecka, którą na zajęcia przyprowadziła jej mama Ewelina.

- Moja torebka będzie miała wzór w panterkę. Dodatkowo w środku doszyję wewnętrzną kieszonkę - powiedziała dziewczynka.

Olga Grabiwoda, koordynator wydarzenia tłumaczy, że zajęcia będą odbywały się cyklicznie, po to, aby ograniczyć używanie plastikowych reklamówek. Siatki będzie można rozdawać znajomym, albo w sklepach, żeby mogli z nich korzystać inni.

- Jest to jeden ze sposobów walki z zanieczyszczeniem środowiska poprzez usuwanie z niego plastikowych torebek. Im więcej tak uszytych siatek - tym mniej plastikowych reklamówek - przekonuje.

Przypomnijmy, zgodnie z nowymi przepisami, od nowego roku w sklepach nie można wydawać jednorazowych plastikowych toreb za darmo. Opłatą recyklingową zostały objęte lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów. Siatki o takiej grubości były dotychczas najczęściej wydawane przy sklepowych kasach. Minimalna opłata za reklamówki wynosi 20 groszy.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution