101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Dzień otwarty w najsłodszym miejscu w regionie

Data publikacji: 13.01.2018 13:29
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Izba Cukrownictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim
Ostrowiec Św.. 03.01.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Izba Cukrownictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim zorganizowała dzień otwarty. Placówka powstała w pomieszczeniu po dawnej świetlicy cukrowni w Częstocicach. W izbie zgromadzono ponad 600 eksponatów. Kustosz wystawy Waldemar Brociek zaznacza, że są wśród nich unikaty.

Można zobaczyć dokumenty, akcje cukrownicze, sztandary i sprzęt używany do produkcji cukru. Jest wyposażenie laboratorium i głowy cukru. Eksponaty pochodzą z kilkudziesięciu cukrowni działających na terenie Polski, głównie na obszarze dawnego Królestwa Polskiego.

Mieszkańcy Ostrowca i okolic, którzy mają pamiątki z okresu działania cukrowni mogą je przynosić do Izby Cukrownictwa. Wśród odwiedzających byli także dawni pracownicy cukrowni w Częstocicach. Wacław Stępień przyszedł zobaczyć eksponaty z zakładu, w którym pracował 40 lat. Rozpoznał część przedmiotów wykorzystywanych w pracy przed laty.

Mariusz Brzyski ze Spółki Polski Cukier, która prowadzi Izbę Pamięci w Częstocicach, poinformował, że są plany stworzenia w tym miejscu muzeum cukrownictwa. Do dyspozycji są trzy kondygnacje budynku dawnej paczkarni. W tym momencie wykorzystywana jest sala po dawnej świetlicy, tu zgromadzone są eksponaty. W najbliższych planach jest stworzenie klatki schodowej z windą, później prezentowane będą maszyny wykorzystywane dawniej przy produkcji cukru.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution