101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Premiera "Ciemności". Widzowie zaskoczeni

Data publikacji: 14.01.2018 09:21
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze

Spektakl "Ciemności"
Kielce. 10.01.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Inspirowana twórczością Josepha Conrada sztuka "Ciemności" w reżyserii Moniki Strzępki została zaprezentowana w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Dyrektor Michał Kotański powiedział po premierze, że jest zadowolony z efektów pracy zespołu, mimo, że aktorzy mieli tym razem wyjątkowo mało czasu na przygotowania.

- Niemal równolegle niektórzy z nich pracowali wspólnie z Remigiuszem Brzykiem nad sztuką „1946” - dodał.

Michał Kotański wyraził również radość z faktu, że reżyser Monika Strzępka i scenarzysta Paweł Demirski przyjęli zaproszenie do współpracy.

Widzowie, którzy obejrzeli premierę spektaklu byli zaskoczeni interpretacją opowiadania Josepha Conrada. Jak podkreślali - kielecka inscenizacja pokazuje uniwersalność dzieła.

- „Ciemności” to bardzo aktualny spektakl, poruszający ważne także współcześnie treści - mówili.

Na premierze obecny był Łukasz Simlat, aktor teatralny i filmowy, szerszej publiczności znany m.in. z roli Jerzego Firleja w filmie „Wymyk” Grega Zglińskiego.  Zapytany o to, jak ocenia spektakl, powiedział, że zna dobrze duet twórców sztuki i wiedział, czego może się spodziewać.

- Spektakl nieco mnie zasmucił, jednak pod względem technicznym jak najbardziej jest ok - dodał.

„Ciemności” to sztuka inspirowana opowiadaniem Josepha Conrada „Jądro ciemności”, wielokrotnie adaptowanym przez twórców nie tylko teatralnych, ale także filmowych. Jednym z bardziej znanych obrazów, a przy tym docenionym przez widzów i krytyków, jest film stworzony w 1979 roku przez Francisa Forda Coppolę „Czas apokalipsy”, którego akcja została przeniesiona w realia wojny wietnamskiej. Natomiast Paweł Demirski autor tekstu „Ciemności” stworzył bohaterom dwie płaszczyzny czasowe: współczesności i dziewiętnastowieczną. Dzięki bardzo dobrej kompozycji tekstu widz nie gubi się między tymi dwiema strefami. Sztuka jest dobrze napisana. Pomimo bardzo oryginalnej i zaskakującej interpretacji, jej treść pozostaje osadzona w „Jądrze ciemności” Josepha Conrada.

Spektakl zaprezentowany będzie dzisiaj o godzinie 19.00.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution