101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Poświęcono aleję imienia bp. Edwarda Materskiego

Data publikacji: 14.01.2018 17:34
Autor: Tomasz Piwko / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Uroczystości nadania promenadzie prowadzącej do bazyliki imienia Alei Księdza Biskupa Edwarda Materskiego. Na zdjęciu biskup Henryk Tomasik i prałat Jerzy Karbownik

Uroczystości nadania promenadzie prowadzącej do bazyliki imienia Alei Księdza Biskupa Edwarda Materskiego. Na zdjęciu biskup Henryk Tomasik i prałat Jerzy Karbownik
Skarżysko-Kamienna. 14.01.2018 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

Od dziś promenada prowadząca do skarżyskiego Sanktuarium Ostrobramskiego nosi imię Księdza Biskupa Edwarda Materskiego. Poświęcenia alei dokonał biskup Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej. Przewodniczył on także uroczystej liturgii. W nabożeństwie uczestniczyli także parlamentarzyści i senatorowie ziemi świętokrzyskiej, władze wojewódzkie, miasta i powiatu.

Jak podkreślał w homilii biskup Tomasik, ważna jest motywacja w życiu, ale także poczucie odpowiedzialności za innych.

- Dzisiaj modlimy się również o taki Boży dar, o entuzjazm wiary, który promieniuje i przyprowadza innych do Chrystusa - dodał hierarcha.

Uroczystego poświęcenia alei imienia bp Edwarda Materskiego dokonał bp Henryk Tomasik.

Uroczystości nadania promenadzie prowadzącej do bazyliki imienia Alei Księdza Biskupa Edwarda Materskiego. Na zdjęciu poseł PiS Krzysztof Lipiec i radny PiS Mariusz BodoSkarżysko-Kamienna. 14.01.2018 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

Lider świętokrzyskich struktur PiS Krzysztof Lipiec podkreślił, że biskup Edward Materski był inicjatorem powstania Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej.

- To jest wielka rzecz. Jestem przekonany, że ks. bp Edward Materski, dzięki tej dzisiejszej uroczystości, będzie zawsze pamiętany tu w Skarżysku, ważnym mieście. Mieście Matki Bożej Ostrobramskiej - dodał poseł Krzysztof Lipiec.

Z kolei kustosz bazyliki, ks. prałat Jerzy Karbownik, powiedział, że z inicjatywą nadania ulicy imienia bp Edwarda Materskiego, Honorowego Obywatela Skarżyska-Kamiennej, wyszli radni miejscy Prawa i Sprawiedliwości i jednogłośnie uchwałą sesji rady miasta pozostali radni ją przyjęli. Złożył im za to serdeczne podziękowania.

Uroczystości nadania promenadzie prowadzącej do bazyliki imienia Alei Księdza Biskupa Edwarda MaterskiegoSkarżysko-Kamienna. 14.01.2018 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

W liturgii uczestniczyli także parlamentarzyści i senatorowie ziemi świętokrzyskiej, władze wojewódzkie, miasta i powiatu.

Bp Edward Materski zmarł 24 marca 2012 roku w Radomiu. Był pierwszy biskupem diecezji radomskiej. Przez 44 lata pełnił posługę biskupią. Na terenie diecezji sandomierskiej i radomskiej powołał do życia 131 nowych parafii. Został odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution