101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Płk. Barański: zatrudnimy żołnierzy, przygotujemy bazę

Data publikacji: 15.01.2018 14:38
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Pułkownik Paweł Chabielski - komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce, pułkownik Artur Barański - dowódca Świętokrzyskiej Brygady WOT, senator Jarosław Rusiecki - szef senackiej Komisji Obrony Narodowej, pułkownik Jarosław Molisak - Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce. 15.01.2018 / Fot. Kamila Kreis-Tomczak / Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce

Pułkownik Artur Barański sprawuje od dziś obowiązki dowódcy Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak powiedział, najbliższe miesiące to czas intensywnej pracy i organizacji brygady. W pierwszym etapie trzeba zatrudnić zawodowych żołnierzy i instruktorów, którzy będą pomagać w tworzeniu struktur brygady a potem w szkoleniu kandydatów.

Pułkownik Paweł Chabielski - komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce, pułkownik Artur Barański - dowódca Świętokrzyskiej Brygady WOT, senator Jarosław Rusiecki - szef senackiej Komisji Obrony Narodowej, pułkownik Jarosław Molisak - Szef Wojewódzkiego Sztabu WojskowegoCentrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce. 15.01.2018 / Fot. Kamila Kreis-Tomczak / Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce

- Kolejnym wyzwaniem jest przygotowanie odpowiedniej bazy. To miejsca, gdzie żołnierze będą zakwaterowani, oraz gdzie będą mogli ćwiczyć. Do tego dochodzi wyposażenie w mundury i broń. Gdy to zrobimy będziemy gotowi do przyjęcia kandydatów i myślę, że nastąpi to jeszcze w tym roku - mówi płk. Artur Barański.

Wojskowy pochodzi z miejscowości Krynki w gminie Brody. Ostatnio pełnił funkcję Szefa Sztabu 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ma nadzieję że przy formowaniu WOT-u w Kielcach skorzysta  z tego doświadczenia.

- Wiemy, że sztab brygady będzie w Kielcach. Aktualnie procedowana jest sprawa nowych koszar na ulicy Mielczarskiego, ale nie zapadły jeszcze żadne decyzje dotyczące ilości oraz siedzib poszczególnych  batalionów - dodaje płk. Artur Barański.

pułkownik Artur Barański - dowódca Świętokrzyskiej Brygady WOTCentrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce. 15.01.2018 / Fot. Kamila Kreis-Tomczak / Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce

Nowego dowódcę świętokrzyskiej brygady WOT powitał dzisiaj w Kielcach senator PiS Jarosław Rusiecki, szef Senackiej Komisji Obrony Narodowej. Parlamentarzysta zwrócił uwagę, że to wydarzenie jest bardzo ważne dla całego regionu.

Już wcześniej Wojewódzki Sztab Wojskowy oraz Wojskowe Komendy Uzupełnień uruchomiły tzw. terenowe punkty informacyjne w sprawie WOT-u. Tam ochotnicy mogli dowiedzieć się, jakie należy spełnić wymogi, aby dołączyć do brygady - dodaje parlamentarzysta.

Pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce informuje, że trwają rozmowy pomiędzy jednostką a nowym dowódcą WOT w sprawie przyszłej współpracy m. in. dotyczącej wykorzystania do szkoleń bazy jednostki oraz udziału żołnierzy z Centrum w tworzeniu kardy WOT-u.

Senator Jarosław Rusiecki - szef senackiej Komisji Obrony Narodowej oraz pułkownik Artur Barański - dowódca Świętokrzyskiej Brygady WOTCentrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce. 15.01.2018 / Fot. Kamila Kreis-Tomczak / Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce

Pułkownik Artur Barański od początku uczestniczył w powoływaniu do służby ponad 3 tys. żołnierzy podkarpackiej brygady, utworzonej w pierwszym etapie formowania WOT. W swojej zawodowej karierze brał udział w ćwiczeniach na terenie państw bałtyckich w ramach operacji wsparcia wschodniej flanki NATO. Było to pierwsze tego typu szkolenie z udziałem żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych.

Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach (po jednej w każdym województwie z wyjątkiem mazowieckiego, gdzie powołano dwie). W bieżącym roku ma zostać uruchomione Centrum Szkolenia WOT w Siedlcach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution