101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kontrowersje wokół pomnika na Kadzielni. Wyburzyć, czy tylko zmienić napis?

Data publikacji: 15.01.2018 14:57
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
15.01.2018 Kielce. Kadzielnia. Pomnik poświęcony bojownikom o wyzwolenie narodowe i społeczne

15.01.2018 Kielce. Kadzielnia. Pomnik poświęcony bojownikom o wyzwolenie narodowe i społeczne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W poniedziałek przypadała 73. rocznica wkroczenia do Kielc Armii Czerwonej. Przez wiele lat w czasach PRL utożsamiana była z wyzwoleniem miasta. Dzisiaj taka teza budzi kontrowersje, a historycy twierdzą, że zamiast wolności narzucono nam inny system totalitarny.

Symbolem nawiązującym do tzw.  wyzwolenia przez Armię Czerwoną jest pomnik Bojowników o wyzwolenie narodowe i społeczne, który góruje nad Kadzielnią.

Niewykluczone, że w związku z ustawą dekomunizacyjną pomnik zostanie wyburzony. Monument wzniesiono w 35. rocznicę powstania Polski Ludowej. Widnieje na nim kilka symboli nawiązujących do poprzedniego ustroju. To między innymi gwiazda radziecka oraz Krzyż Grunwaldu - order, który był nadawany w czasach PRL.  

Dorota Koczwańska- Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN, przekonuje, że wprowadzenie zmian na pomniku jest nieuniknione. Jak dodaje, monument jest odzwierciedleniem schizofrenii  historycznej, która dotknęła nasze społeczeństwo. - Los pomnika nie jest na razie przesądzony. Możliwe jest jego odnowienie i wymazanie symboli propagujących system komunistyczny. Wyburzenie będzie przedsięwzięciem bardzo skomplikowanym - stwierdziła Jak dodaje pomniki powinny być poświęcone prawdziwym bohaterom.  

Z kolei w opinii mieszkańców na pomniku powinno się jedynie nanieść poprawki, czyli usunąć elementy propagujące komunizm. Pytani przez nas o opinię stwierdzili, że przez ponad trzydzieści lat monument wpisał się już w przestrzeń Kadzielni.

Michał Daranowski, z kieleckiego ratusza twierdzi, że decyzja samorządu będzie zależała od opinii IPN. - Jeśli odpowiednie służby zadecydują o rozebraniu  monumentu to tak się stanie - stwierdził.

Pomnik o wysokości około 12 metrów wykonany jest z piaskowca szydłowieckiego. W podstawie są rzeźbione głowy, symbolizujące poległych. W górnej części monumentu autor umieścił kosyniera w rogatywce, robotnika i żołnierza Wojska Polskiego, a także orła i krzyż grunwaldzki. Powyżej nich znajdują się również rzeźbione profile: kobiety, żołnierza polskiego i sowieckiego oraz ponownie orła. Pomnik wzniesiony został w latach 1976-1979.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution