101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dorota Koczwańska-Kalita: pomnik zostawić. Nanieść tylko zmiany

Data publikacji: 16.01.2018 09:49
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Dorota Koczwańska  Kalita naczelnik kieleckiej delegatury IPN

Dorota Koczwańska - Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN
Kielce. 16.01.2018 / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Środowiska kombatanckie i AK - owskie domagają się zmian wizerunkowych pomnika na kieleckiej Kadzielni. Czy monument zostanie wyburzony ? Zdaniem Doroty Koczwańskiej-Kality, naczelnik kieleckiej delegatury IPN, najlepszym wyjściem byłyby korekty architektoniczne, a nie likwidacja pomnika.

- Myślę, że ze względu na wielkość monumentu i fakt, że wpisał się on już w krajobraz tego miejsca, rozsądniej byłoby zastanowić się nad tym, w jaki sposób przystosować go do wymogów ustawy - powiedziała.

Monument na Kadzielni góruje nad miastem od 1979 roku, a jego autorem jest kielecki rzeźbiarz - Stefan Maj. Ma wysokość około 12 m. Wzniesiono go w 35 rocznicę powstania Polski Ludowej. Na dole pomnika znajdują się napisy: "Bojownikom o wyzwolenie narodowe i społeczne" oraz z tyłu "Obowiązkiem było walczyć, prawem jest żyć w pokoju". Z kolei u góry znajdują się głowy "bojowników" - nad nimi orzeł, a z drugiej strony Order Krzyża Grunwaldu, który był nadawany w czasach PRL. 

W Świętokrzyskiem pozostało jeszcze 12 nazw ulic i placów, które propagowały komunizm. W Kielcach dotyczy to ulicy Brunona Jasińskiego, która ma zmienić się na Zbigniewa Herberta. Z kolei w Chęcinach, ulica 14 stycznia przemianowana zostanie na Ojca Czesława Domańskiego; w Stąporkowie Jan Paweł II zastąpi Doktor Ankę; w Ostrowcu Świętokrzyskim, ulica Józefa Guliańskiego zmieni patrona na Antoniego Hedy „Szarego”, a ulica Stanisława Brody na Eugeniusza Kwiatkowskiego. W Klimontowie z kolei, ulica Brunona Jasieńskiego będzie przemianowana na Heleny Herman.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution