101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Brama i dzwonnica na Świętym Krzyżu zostaną odnowione [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 16.01.2018 14:13
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Spotkanie na Świętym Krzyżu. Anna Krupka, poseł PiS i o. Zygfryd Wiecha, superior klasztoru
Święty Krzyż. 16.01.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Brama wschodnia w klasztorze na Św. Krzyżu oraz zabytkowa dzwonnica zostaną odrestaurowane. Inwestycja zostanie wsparta z budżetu państwa. Środki na ten cel znalazły się dzięki interwencji poseł PiS Anny Krupki. Jej poprawka do budżetu została pozytywnie zaopiniowana przez sejmową komisje finansów.

Klasztor otrzyma 400 tys. złotych na wykonanie niezbędnych prac. Parlamentarzystka poinformowała o tym podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się na św. Krzyżu.
Jak powiedziała cieszy  się, że dzięki jej staraniom uda się zrealizować inwestycje w miejscu które jest symbolem naszego województwa.

- Klasztor to miejsce, gdzie pielgrzymowali polscy królowie, gdzie schronienia szukali powstańcy styczniowi. Św. Krzyż jest symbolem naszego województwa. Dlatego cieszę się, że dzięki mojej interwencji udało się pozyskać pieniądze na odnowę kolejnych zabytków - stwierdziła parlamentarzystka  

Brama wschodnia wymaga pilnej interwencji przekonuje, ojciec Zygfryd Wiecha, superior klasztoru. Wykonane zostaną przede wszystkim najpotrzebniejsze prace kamieniarskie. Konieczna jest odnowa gzymsów i tynków. Odtworzone będą także elementy, które przez lata zniszczały i zostały zdemontowane lub zburzone. To między innymi tzw. wazony, które znajdowały się na gzymsach bramy. Takie ozdoby możemy podziwiać na bazylice. Poza tym, wewnątrz bramy pojawią się tablice informacyjne z najważniejszymi informacjami dotyczącymi klasztoru i jego historii.

Odnowiona będzie także dzwonnica. W środku ma się znaleźć się między innymi punkt informacyjno-edukacyjny. W planach jest montaż ekranu, na którym będą wyświetlane filmiki nawiązujące do historii klasztoru. To nie jedyne prace, jakie zostaną wykonane w klasztorze na św. Krzyżu. W planach jest także rewitalizacja krużganków oraz kaplicy relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Projekt jest realizowany przy wsparciu gminy Bieliny. Dokumentacja potrzebna do ubiegania się o otrzymanie unijnego wsparcia dla tej inwestycji zostanie złożona w Urzędzie Marszałkowskim do końca marca.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution