101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Arytmia serca - jak rozpoznać i leczyć?

Data publikacji: 16.01.2018 16:16
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

dr Maciej Młodnicki, specjalista kardiolog
Kielce. 16.01.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Nieregularne bicie serca najczęściej jest bardzo nieprzyjemne. Na szczęście nie zawsze jest groźne dla naszego zdrowia. Czym jest arytmia, skąd się bierze i jakie mogą być jej objawy rozmawiamy z doktorem Maciejem Młodnickim – specjalistą kardiologiem z I Kliniki Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii WSZ w Kielcach.

Panie doktorze czym jest arytmia serca?

- Arytmia serca polega na zaburzeniach rytmu serca objawiających się przyśpieszeniem, zwolnieniem albo nieregularnościami. Zdrowe serce bije miarowo, jednak są sytuacje, gdy nasze serce zaczyna bić bardzo szybko. Serce czasem przyśpiesza swoją pracę pod wpływem emocji bądź wysiłku. Jednak, gdy serce przyspiesza bez widocznej przyczyny, należy udać się do lekarza. Czasami arytmia serca jest banalnym problemem, jednak nierzadko jest związana z poważnymi konsekwencjami, nawet zagrażającymi życiu. Arytmia komorowa może mieć charakter napadowy (pojawia się okresowo) lub długotrwały (utrzymuje się przez długi czas). Na szczęście wiele arytmii jest łagodnych i dobrych do leczenia.

 

Skąd się bierze arytmia? Czy możemy ją na przykład odziedziczyć po rodzicach?

- Powodów wystąpienia arytmii jest bardzo dużo. Nieraz różne czynniki nakładają się na siebie. To mogą być na przykład używki stosowane w nadmiarze, przemęczenie czy stres. Przyczyną arytmii serca są najczęściej: choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, choroba zastawek serca, zwyrodnienie mięśnia sercowego, zaburzenia ilości elektrolitów we krwi lub przedawkowanie leków, np. glikozydów naparstnicy. Możemy także odziedziczyć arytmię w genach. Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia arytmii serca.

 

Kto częściej choruje kobiety czy mężczyźni ?

- W przypadku arytmii rozkłada się to równo 50 na 50.

 

Jak leczyć arytmię serca?

- Nie ma złotej tabletki, która wyleczy arytmię. Wdrożenie kuracji arytmii serca i jej intensywność uzależnione są od rodzaju zaburzenia rytmu serca, od dolegliwości i możliwych konsekwencji choroby. Lekarz musi ocenić, czy przebieg arytmii serca jest łagodny, potencjalnie złośliwy, czy złośliwy. Leczenie arytmii serca jest najskuteczniejsze, jeśli przyczyna choroby jest rozpoznana i możliwa do usunięcia (np. leczenie choroby niedokrwiennej serca, choroby zastawek, unormowanie nadciśnienia tętniczego, wahań hormonalnych). Istotna dla zdrowia jest również zmiana dotychczasowego stylu życia. Konieczna jest zdrowa dieta, utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Podstawowym badaniem jest badanie EKG. Najlepiej jeśli uda się zrobić EKG w trakcie wystąpienia objawów , stosuje się też badanie holterem.

Jeśli jest to możliwe to zaczynamy od leczenia zachowawczego, farmakologicznego. Jeśli to nie przynosi zamierzonych efektów to wprowadzamy leczenie inwazyjne.

Czy arytmia serca zawsze będzie się objawiała kołataniem serca?

- Nie. Arytmia może być bardzo zdradliwa. Najczęstszym objawem jest faktycznie kołatanie serca, ale mogą pojawić się też tak niespecyficzne objawy jak : duszność, ucisk w klatce piersiowej czy  osłabienie. Pacjenci mogą chodzić cały czas śpiący. Pojawia się nieraz też taki objaw jak kaszel. W trakcie ataku arytmii chory odczuwa potrzebę, by odkasływać.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution