101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

PRL-owski dygnitarz zastąpił współpracownika SB

Data publikacji: 18.01.2018 09:33 / Data aktualizacji: 18.01.2018 11:51
Autor: Radosław Podsiadły , Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Prof. Jerzy Jaskiernia został nowym dziekanem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Na zdjęciu prof. Jerzy Jaskiernia i prof. Wojciech Saletra
Kielce. 18.01.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Profesor Jerzy Jaskiernia został nowym dziekanem Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Dziś odbyło się głosowanie w tej sprawie, Jerzy Jaskiernia był jedynym kandydatem. W głosowaniu poparło go 20 elektorów, 2 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Jerzy Jaskiernia w latach PRL był wysokim funkcjonariuszem partyjnym. W czasie Stanu Wojennego był przewodniczącym komunistycznego Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Był też sekretarzem generalnym Patriotycznego Ruchu Ocalenia Narodowego, który wspierał reżim generała Jaruzelskiego. Zasiadał także we władzach Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.

W 1992 roku, Jaskiernia znalazł się na tak zwanej liście Macierewicza, jako tajny współpracownik SB. W toku procesu lustracyjnego ujawniono, że zgodził się współpracować z wywiadem PRL. Ostatecznie jednak Sąd Najwyższy w 2009 uwzględnił kasację Jaskierni i zmienił niekorzystny dla niego wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Jako swój priorytet nowy dziekan uznaje rozwój kadry wydziału oraz rozbudowę infrastruktury.

- Po pierwsze dopracować się naszych profesorów, którzy będą stanowili trzon ośrodka kieleckiego. Traktuję utworzenie kierunku prawa jako mój osobisty sukces i chcę żeby ten trend się utrzymał. Będą się starał, żeby UJK stawał się coraz bardziej rozpoznawalną placówką w Polsce – zapowiada nowy dziekan

Jak mówił po głosowaniu, do poniedziałku można składać protesty w sprawie jego wyboru, więc dopiero w przyszłym tygodniu bardziej szczegółowo przedstawi swoje plany.

Poprzedni dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu Jana Kochanowskiego - prof. Wojciech Saletra stracił stanowisko po prawomocnym wyroku uznającym go za kłamcę lustracyjnego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution