101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wojciech Lubawski: pomnik powinien zostać. Wpisał się w krajobraz miasta

Data publikacji: 18.01.2018 09:58
Autor: Robert Kałuża / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Wojciech Lubawski prezydent Kielc.

Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.
Kielce / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Pomnik bojowników o wyzwolenie narodowe i społeczne, który góruje nad Kadzielnią nie powinien być rozebrany - uważa prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Wystarczą być może drobne poprawki, np. usunięcie elementów propagujących system komunistyczny - uważa gość Radia Kielce.

- Istotna w tej sprawie będzie opinia IPN-u. Mam nadzieję, że zapadnie rozsądna decyzja w sprawie przyszłości monumentu, który wpisał się już w krajobraz Kielc - podkreślił Wojciech Lubawski. - Z drugiej strony trzeba pamiętać, że ten pomnik został postawiony tym, którzy często zachowywali się niegodnie i pozostawili po sobie wiele ofiar - dodał prezydent.

Niewykluczone, że w związku z ustawą dekomunizacyjną pomnik zostanie wyburzony. Monument wzniesiono w 35. rocznicę powstania Polski Ludowej. Widnieje na nim kilka symboli nawiązujących do poprzedniego ustroju. To między innymi gwiazda radziecka oraz Krzyż Grunwaldu - order, który był nadawany w czasach PRL. Środowiska kombatanckie i AK-owskie domagają się zmian wizerunkowych pomnika na kieleckiej Kadzielni.

Monument góruje nad miastem od 1979 roku, a jego autorem jest kielecki rzeźbiarz - Stefan Maj. Pomnik ma wysokość około 12 m. Na dole znajdują się napisy: "Bojownikom o wyzwolenie narodowe i społeczne" oraz "Obowiązkiem było walczyć, prawem jest żyć w pokoju". Z kolei u góry znajdują się głowy "bojowników" - nad nimi orzeł, a z drugiej strony Order Krzyża Grunwaldu, który był nadawany w czasach PRL. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution