101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

„Czas na zdrowie”: rezonans magnetyczny

Data publikacji: 18.01.2018 15:03
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

dr Tomasz Dróżdż, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii
Kielce. 25.10.2017 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Rezonans magnetyczny jest nieocenionym narzędziem we współczesnej medycynie. Umożliwia dokładne naświetlenie tkanek ludzkiego ciała. Jest pewnego rodzaju skanerem składającym się z jednego, wielkiego magnesu i trzech mniejszych. Dzięki wytworzonemu polu magnetycznemu można stworzyć dokładną mapę ciała pacjenta.

O rezonansie magnetycznym rozmawiamy z gościem audycji „Czas na zdrowie” doktorem Tomaszem Dróżdżem, specjalistą radiologiem, kierownikiem Zakładu Diagnostyki Obrazowej w ŚCO.

 

Panie doktorze czym jest rezonans magnetyczny?

- To stosunkowo młoda metoda diagnostyki obrazowej, dzięki której obrazujemy większość tkanek naszego ciała o dużej rozdzielczości. Rezonans magnetyczny jest badaniem bardzo bezpiecznym pod warunkiem, ze nie ma się w sobie jakiś elementów metalowych, które czasem przypadkowo w człowieku się znajdują.

 

Czy każdy pacjent leczący się onkologicznie trafi na rezonans magnetyczny?

- Oczywiście nie każdy. Jeżeli chory ma zaatakowany narząd, który poddaje się takiemu badaniu to rezonans jest wykonywany . To świetna weryfikacja. Rezonans wykorzystujemy w całym procesie leczenia, by na bieżąco obserwować zmiany.

 

Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

- W przypadku badań onkologicznych najczęściej istnieje potrzeba podania kontrastu, czyli niewielkiej ilości środka podawanego do żyły. Wtedy wymagamy ,by pacjent był przynajmniej 3 godziny na czczo. Innych wymagań co do badania rezonansem magnetycznym nie ma. Samo badanie polega na wjechaniu w pozycji leżącej w tunel szerokości około 80-90 centymetrów. Badanie zwykle trwa od 10 do 40 minut. Takie badanie nic nie boli. Pacjenci mogą jedynie odczuwać dyskomfort związany z przebywaniem w tunelu w pozycji leżącej i w dodatku w bezruchu.

 

Czy rezonans magnetyczny można często powtarzać ?

- Nie ma tu ograniczeń takich jak w przypadku prześwietlenia rentgenowskiego. Jeśli istnieje potrzeba rozszerzenia badania to pacjent może być wezwany na ponowne badanie bardzo szybko, ale jest to bezpieczne.

 

Czy po badaniu pacjent może odczuwać jakiś dyskomfort?

- Nie. Badanie nie pozostawia śladów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution