101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Udany rok OMPiO. 2018 pod znakiem 100-lecia niepodległości

Data publikacji: 18.01.2018 17:23
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze

20.07.2016 Kielce. OMPiO Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ponad 25 tysięcy osób odwiedziło w ubiegłym roku Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. W programie „Edukacja w miejscach pamięci” udało się przeprowadzić łącznie prawie 7 tysięcy lekcji, w których uczestniczyli uczniowie szkół z regionu świętokrzyskiego.

Rafał Nowak dyrektor Wzgórza Zamkowego, w strukturach którego znajduje się ośrodek, zalicza 2017 rok do udanych.

- Cieszymy się, że oferta, którą prezentowaliśmy spotkała się z zainteresowaniem i zyskała uznanie osób nas odwiedzających - dodaje.

W 2017 roku Wzgórze Zamkowe było współproducentem filmu „Czesław Kaczmarek. Biskup Niezłomny”, którego premiera odbyła się 30 listopada. Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej otrzymał od Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza pamiątki po żołnierzach wyklętych, więzionych przy ulicy Zamkowej. Ośrodek został również zaproszony do współpracy przy tworzeniu portalu zapisy terroru.pl, na którym znajdują się zeznania świadków z Kielc i Kielecczyzny dotyczące czasów okupacji niemieckiej. W ciągu ubiegłego roku przeprowadzano także wystawy, spotkania i koncerty, w których mogli uczestniczyć kielczanie.

Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, poinformował, że plany na ten rok są równie bogate. Wśród nich znalazł się projekt stworzenia wystawy „Od niepodległości do niepodległości”.

- Ekspozycja ma zawierać zdjęcia i życiorysy konkretnych osób, które stały się świadectwem ich losów, ich drogi do niepodległości - dodał.

Podczas prac nad wystawą okazało się, że część zdjęć będzie prezentowana po raz pierwszy. Niektóre z nich zostały przysłane do ośrodka m.in. z Australii i Stanów Zjednoczonych. Na ekspozycji zostanie zaprezentowana m.in. sylwetka Teofila Gołasa, ojca znanego aktora Wiesława Gołasa, który był więziony przy ulicy Zamkowej, skąd trafił do obozu w Majdanku, gdzie został zamordowany.

Otwarcie wystawy planowane jest na listopad, w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Nieco wcześniej, w sierpniu zostanie otwarta ekspozycja „Niepodległe kielczanki”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution