101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Potrzeba prawie miliona złotych. Wspólnie dofinansują pediatrię?

Data publikacji: 18.01.2018 20:53 / Data aktualizacji: 18.01.2018 22:17
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Jędrzejów. Nadzwyczajna sesji Rady Powiatu ws. sytuacji w jędrzejowskim szpitalu
Jędrzejów. 18.01.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Około 960 tysięcy złotych w skali roku potrzebne jest na oddział pediatryczny szpitala w Jędrzejowie. - Jeśli nie znajdzie się taka kwota to jednostka nie zostanie uruchomiona - poinformował na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Robert Frańczak, wiceprezes lecznicy.

Jak tłumaczył, szpitala dziś nie stać na utrzymywanie nierentownej pediatrii. Wyjaśnił, że NFZ zabrał z kontraktu oddziału ortopedii 4 miliony złotych, dzięki którym dotychczas utrzymywany był oddział dziecięcy.

- Problemem bezpośrednim jest niewielka liczba małych pacjentów, bo rocznie tylko około 700 leczyło się w szpitalu, a także niska wycena procedur na oddziale. Co za tym idzie, miesięczne koszty utrzymania oddziału wynosiły 200 tysięcy złotych, a przychód tylko 120 tysięcy złotych. Do tej pory stratę spółka pokrywała z oddziału ortopedii, gdzie procedury są lepiej wyceniane, ale po obcięciu kontraktu nie jesteśmy w stanie dalej finansować oddziału - mówił wiceprezes Frańczak.

Po gorącej i długiej dyskusji starosta jędrzejowski, mając na uwadze potrzebę wznowienia działalności pediatrii, zaproponował, aby brakujące 960 tysięcy złotych przekazały po 1/3: starostwo, prowadząca szpital spółka Artmedik oraz gminy powiatu jędrzejowskiego. Edmund Kaczmarek dodał, że pisma z apelem o wsparcie finansowe zostaną wysłane do gmin.

Obecny na sesji burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek odpowiedział, że jeżeli tylko prawnie takie wsparcie finansowe jest możliwe to rada gminy na pewno zajmie się tą sprawą. Obaw w związku z zaproponowanym rozwiązaniem nie krył radny Grzegorz Szymański z Małogoszcza. Jak przypomniał, w ubiegłym roku starostwo pomogło szpitalowi obniżając spółce Artmedik czynsz dzierżawny. Teraz jest mowa o wsparciu finansowym oddziału pediatrycznego.

W sesji udział wzięła poseł PiS Anna Krupka, która poinformowała, że Komitet Obrony Oddziału Pediatrii, który powstał z jej inicjatywy, zebrał ponad dwa tysiące podpisów przeciwko jego likwidacji. Jak powiedziała, podpisy zbierane będą dopóki oddział nie zostanie przywrócony, ponieważ ważne jest, aby rodzice z chorymi dziećmi nie dojeżdżali do odległych szpitali: około godziny do Kielc, do Buska Zdroju, czy do Włoszczowy.

- Chcemy, by pediatria funkcjonowała tutaj, w Jędrzejowie i dokonamy wszelkich starań, żeby tak było. Już dzisiaj widać, że sprzeciw ma sens, ale nadal będziemy zbierać podpisy i będziemy patrzeć na ręce panu staroście, który jest odpowiedzialny za funkcjonowanie tego szpitala, ale także spółce ten szpital dzierżawiącej - podkreśliła Anna Krupka.

Jak stwierdziła posłanka - już dzisiaj wiemy, że obudziliśmy pana starostę, że zmusiliśmy go do działania. Niestety, to działanie, to jest także przypisywanie sobie zasług nienależnych. Burmistrz Marcin Piszczek, który jest zaangażowany w działalność naszego komitetu obrony pediatrii pozyskał już lekarzy gotowych do pracy na tym oddziale. Ale czasu jest niewiele, ponieważ ci lekarze czekają na decyzję tylko do końca stycznia. Ponadto, według informacji, które mam od burmistrza - starosta nie rozmawiał z medykami, którzy pracowali na oddziale do końca grudnia 2017 roku. Co więcej, zmieniono im warunki umowy na gorsze, dlatego postanowili odejść - dodała.

- Z mojej i burmistrza inicjatywy odbyło się 10 stycznia spotkanie w NFZ w Kielcach, podczas którego rozmawiano o przywróceniu oddziału pediatrii w jędrzejowskim szpitalu. Kolejne będzie na początku przyszłego tygodnia. Teraz piłka jest po stronie starosty - zaznaczyła parlamentarzystka.

Posłanka zaapelowała do starosty o podjęcie wszelkich działań, aby oddział pediatrii wznowił swoją działalność. Jak stwierdziła - będziemy sprawować straż obywatelską nad tym, aby oddział w Jędrzejowie funkcjonował.

Podczas sesji radni przyjęli w formie uchwały apel do Ministra Zdrowia o podjęcie działań zmierzających do zażegnania kryzysu w ogólnopolskim systemie opieki zdrowotnej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution