101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Obchody w regionie [PROGRAM]

Data publikacji: 19.01.2018 10:33 / Data aktualizacji: 19.01.2018 11:49
Autor: Robert Szumielewicz , Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

22.1.2017 Kielce. Uroczystości rocznicy Powstania Styczniowego w klasztorze na Karczówce
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W Szydłowcu rozpoczną się dziś trzydniowe obchody 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. O godzinie 15.00 złożone będą kwiaty pod pamiątkową tablicą na Rynku. Później odprawiona zostanie msza w intencji Ojczyzny, po czym uczestnicy przejadą do Zamku, gdzie odbędą się uroczystości patriotyczne.

Szczegółowy program uroczystości

W sobotę obchody rocznicowe rozpoczną się mszą w Suchedniowie. Po niej nastąpi przemarsz do Krzyża Powstańczego. Tam odbędzie się dalsza część obchodów, połączona z przysięgą suchedniowskiego Korpusu Kadetów. Sprzed krzyża wyruszy XXV Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych. W tym roku uczestniczyć w nim będzie  ponad 400 osób.

Na trasie uczestnicy oddadzą hołd pomordowanym przez hitlerowców w  Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie i tradycyjnie podzielą się opłatkiem w Szkole Podstawowej we Wzdole Rządowym - poinformował Daniel Woś, komendant marszu.

Przed godziną 15.00 do maszerujących dołączy oddział Rekonstrukcji Historycznej Pułk Żuawów Śmierci i po raz pierwszy konny oddział powstańców. Cała grupa wejdzie na Rynek w Bodzentynie. Tam tradycyjnie odbędzie się Apel Poległych i salwa honorowa.

Trzeciego dnia uroczystości odbędą się w Wąchocku. Rozpoczną się o godzinie 11.00 złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Później uczestnicy przejdą przed pomnik generała Mariana Langiewicza, gdzie odbędą się uroczystości państwowe. Po nich w Opactwie Cystersów odprawiona zostanie uroczysta suma.

Na zakończenie dla wszystkich przygotowano ciepły poczęstunek.

Kielce

Kieleckie obchody 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbędą się w niedzielę, 21 stycznia, w klasztorze Pallotynów na Karczówce. W programie wydarzenia, znalazły się: Marsz Pamięci na Karczówkę Szlakiem Powstańców, uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny odprawiana w kościele p.w. św. Karola Boromeusza, salwa honorowa i apel pamięci przy Pomniku Powstańców Styczniowych na Karczówce.
 
Obchody rozpoczną się tradycyjnym Marszem Pamięci, czyli przejściem szlaku, którym przez górę Brusznię szli w styczniu 1863 roku ochotnicy z Białogonu na miejsce zbiórki powstańców na Karczówce. Wymarsz rozpocznie się w niedzielę o godz. 9.00.

Jedna z grup wyruszy sprzed bramy Kieleckiej Fabryki Pomp w Białogonie, zaś druga, o tej samej godzinie rozpocznie marsz z Czarnowa, ze skrzyżowania ulic Piekoszowskiej i Białogońskiej. Następnie grupy spotkają się przy krzyżu na górze Brusznia, skąd po  przypomnieniu wydarzeń sprzed półtora wieku wspólnie pomaszerują na Karczówkę do kościoła pw. św. Karola Boromeusza.

Marsz organizowany jest przez Spółkę Leśną Wspólnoty Gruntowej "Białogon", Wspólnotę Leśno-Gruntową byłej wsi Czarnów, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów oraz Związek Strzelecki Kielce im. Józefa Piłsudskiego.

W południe w kościele na Karczówce odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny. Uroczystości zakończy około godz. 13.00 modlitwa, Apel Pamięci oraz Salwa Honorowa przy Pomniku Powstańców, usytuowanym przy klasztornym murze na wzgórzu Karczówka.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution