101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wieloryb w „Kubusiu”

Data publikacji: 22.01.2018 15:49
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze

Obraz do spektaklu „Pana Maluśkiewicza i wieloryba”
Fot. Teatr Lalki i Aktora "Kubuś"

Rozpoczęły się próby do „Pana Maluśkiewicza i wieloryba”, czyli najnowszego przedstawienia Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Sztuka została stworzona na podstawie tekstu Juliana Tuwima o takim samym tytule.

Opowiada ona historię niedużych rozmiarów Pana Maluśkiewicza, którego marzeniem jest zobaczyć wieloryba. Widz zostaje zaproszony do podróży rozgrywającej się na scenie, uczestnicząc razem z jej bohaterem we wszystkich przytrafiających się mu przygodach.

Lutowa premiera będzie teatrem cieni. Reżyser Krzysztof Zemło podkreśla, że lubi realizować spektakle w tej konwencji. Oprócz dokładności i precyzji ten teatr potrzebuje konkretnej wizji. Lubię tę formę, przede wszystkim dlatego, że jest ona swego rodzaju pułapką.

- Z jednej strony jest bardzo atrakcyjna dla widza, ale z drugiej wymaga ogromnej koncentracji na formie - dodał.

Widz będzie mógł zobaczyć m.in. hiszpańską odmianę teatru, która charakteryzuje się tym, że na scenie pojawią się cienie sylwetek aktorów, a nie wyłącznie lalek cieniowych. Do prób zostały zaangażowane dwa duety aktorów, które będą prezentować przedstawienie zamiennie. Jedną z aktorek biorących udział w „Panu Maluśkiewiczu i wielorybie” jest Małgorzata Oracz, zaznacza ona, że jest to bardzo ciężka praca, która wymaga współpracy, ale również precyzji nie tylko od aktorów, ale również od osób zajmujących się technikom, które pomagając przy realizacji - dodaje.

Reżyser podkreśla, iż jest to przedstawienie m.in. o pragnieniu przestrzeni, przekroczeniu granic swojego małego świata i chęci znalezienia się poza jego granicami.

- Wyjściu na zewnątrz i pokonaniu swoich ograniczeń - dodał.

W spektaklu za scenografię odpowiada Ewa Zemło, natomiast warstwą muzyczną zajął się Wojciech Lipiński. Premiera spektaklu zaplanowana jest na trzeci lutego i przewidziana jest dla widzów od trzeciego roku życia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution