101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pomnik Brygady Świętokrzyskiej NSZ zastąpi obelisk PPR?

Data publikacji: 23.01.2018 08:17
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Pomnik w Rząbcu
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Prawnicy z Instytutu Ordo Iuris apelują o usunięcie obelisku w Rząbcu w gminie Włoszczowa i zastąpienie go pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Obelisk został ustawiony w 1952 roku, w 10. rocznicę powstania Polskiej Partii Robotniczej. Jest poświęcony Armii Ludowej i sowietom, którzy zginęli we wrześniu 1944 roku w walce z oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych.

W 2014 roku jego usunięcie sugerowała Rada Pamięci Ochrony Walk i Męczeństwa w Warszawie, podkreślając, że jest to kolejny przykład propagandy komunistycznej. Napis na monumencie brzmi: „oddziały Armii Ludowej i partyzantów radzieckich zostały podstępnie napadnięte przez wysługujących się hitlerowskiemu okupantowi zbirów NSZ-kich Bohuna”.

- Jednak dotąd obiekt, znajdujący się na prywatnym terenie nie został rozebrany. Każdy może przez Internet podpisać petycję w tej sprawie - informuje mecenas Maciej Kryczka z Ordo Iuris.

- W naszej opinii 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest dobrym momentem, aby ostatecznie rozliczyć się z zakłamywaną historią. Dowodem na to przekłamywanie jest chociażby obiekt w Rząbcu - powiedział mecenas.

Kilka miesięcy temu trzech młodych mężczyzn oblało obelisk w Rząbcu czerwoną farbą. Są oni oskarżeni z art. 261 kodeksu karnego o znieważenie pomnika upamiętniającego wydarzenia historyczne. Prawnicy z Ordo Iuris podjęli się ich obrony i żądają uniewinnienia. Ten postulat także znajduje się w przygotowanej przez nich petycji, którą dotąd podpisało ponad 9 700 osób. Prawnicy argumentują, że pozwani są oskarżeni o znieważanie pomnika przekłamującego historię Polski i promującego totalitarny system komunistyczny. W treści petycji czytamy, że czyn oskarżonych był w pełni usprawiedliwiony, a działanie motywowane szczerą miłością do Ojczyzny.

Rozprawa trzech oskarżonych mężczyzn odbędzie się dzisiaj w Sądzie Rejonowym we Włoszczowie.

Pomnik w Rząbcu znajduje się na terenie prywatnym. Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, właściciel działki do końca marca może go usunąć z własnej inicjatywy. Po tym terminie decyzję w tej sprawie może podjąć wojewoda świętokrzyski.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution