101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Koczwańska-Kalita: środowiska postkomunistyczne wielokrotnie blokowały dyskusję

Data publikacji: 24.01.2018 09:53
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej
Kielce / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Odkłamywanie historii naszego kraju po 1944 roku to bardzo długotrwały proces, którego głównym celem jest uświadamianie Polakom prawdy - powiedziała na naszej antenie Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN.

Jak podkreśliła, do tej pory nie dokonaliśmy rozrachunku z tym, czym był komunizm.

- Nie odbyła się debata, czym był ten system, bo za każdym razem, kiedy podejmowano tę kwestię, to były środowiska, głównie postkomunistyczne, które blokowały dyskusję - stwierdziła Dorota Koczwańska-Kalita.

Jak przyznała, sama przeszła przez szkołę, która nie pokazywała historii w takim świetle, jaką dzisiaj znamy.

- Pewne kalki propagandowe zakorzeniły się w moim umyśle i wiem, jak potem trudno zderzyć się z prawdą. Nikt nie chce być oszukiwany, a nieprzyjęcie prawdy jest okaleczaniem społeczeństwa - zaznaczyła.

Jak dodała, propaganda PRL- owska była „szatańskim wymysłem”, systemem, w którym pokolenia wychowywały się we wszechogarniającym kłamstwie.

- Dlatego dekomunizacja, musi się dokonać, aby żyć w prawdzie. Oczekujemy prawdy i transparentności - mówi gość Radia Kielce.

- My dekomunizujemy symbole systemu, a nie odbieramy szacunku do ludzi, którzy walczyli z okupantem. Jednak musimy mieć świadomość, że wielka rzesza ludzi jednocześnie wprowadzała system sowiecki, z jednego zniewolenia przeszliśmy do drugiego. Ci, którzy byli ofiarami systemu komunistycznego muszą mieć miejsce w naszej historii. Chcemy, żeby społeczeństwo kultywowało te wartości. Musimy to w przestrzeni publicznej pokazywać zwłaszcza młodym pokoleniom - powiedziała naczelnik kieleckiej delegatury IPN.

Jak dodała - żołnierz radziecki nie jest dla nas symbolem wyzwolenia.

 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution