101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Coraz częstszy problem: nowotwory głowy i szyi

Data publikacji: 24.01.2018 12:29
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Jakub Spałek, lekarz medycyny, Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach
24.01.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Nowotwory głowy i szyi atakują coraz więcej osób. Tylko w ostatnich latach zauważamy wzrost zachorowań na tę grupę nowotworów aż o 25 procent. Co może wywoływać chorobę? Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza? O tym rozmawiamy z doktorem Jakubem Spałkiem z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO.

Dlaczego tak dużo osób choruje na nowotwory głowy i szyi?

- Przyczyn jest wiele. Między innymi wydłużenie życia ludzkiego, lepsza wykrywalność związana zarówno z coraz doskonalszymi metodami i wiedzą medyczną, jak i sama świadomość pacjentów. Duży wpływ na powstawanie nowotworów mają także czynniki ryzyka. Należą do nich między innymi: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, szczególnie mocnego, jak i na przykład ryzykowne zachowania seksualne. Mówiąc o tych ostatnich mam na myśli wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Jeżeli połączymy dwa pierwsze wspomniane czynniki ryzyka, czyli na palenie papierosów i nadmierne spożywanie mocnych alkoholi, to ich współistnienie znacznie zwiększy ryzyko wystąpienia raka krtani. Jeśli palenie papierosów zwiększa ryzyko wystąpienia raka o 30 razy, to w połączeniu z alkoholem wynosi już 300 razy więcej.

 

Kto jest szczególnie narażony na wystąpienie nowotworów w obszarze głowy i szyi?

- Osoby po 45. roku życia. Częściej też chorują mężczyźni niż kobiety. Tu z reguły za chorobę odpowiadają papierosy i alkohol. Jeśli chodzi o wirus HPV to obserwujemy coraz więcej zachorowań wśród osób młodych, nawet już po 20. roku życia. Na szczęście te nowotwory, które wywołuje HPV rokują lepiej. Jest lepsza wyleczalność.

 

Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza?

- Jest sześć podstawowych symptomów, których nie należy lekceważyć jeśli utrzymują się dłużej niż 3 tygodnie i nie są związane z infekcją. Do objawów tych zaliczamy:

- ból gardła,

- przedłużającą się chrypkę,

- jednostronny krwawy wyciek z nosa lub niedrożność,

- guz na szyi,

- ból podczas przełykania,

- białe lub czerwone planki w jamie ustnej.

 

Wśród nowotworów głowy i szyi najczęściej występuje rak krtani. Jakie są rokowania w przypadku tego nowotworu?

- Wszystko zależy od stopnia zaawansowania. U chorych w pierwszym stopniu mamy prawie 90-procentową pewność na pełne wyleczenie. Im później tym gorzej. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii wykonujemy operacje całkowitego usunięcia krtani z jednoczesnym wszczepieniem protez, które umożliwiają chorym komunikowanie się z otoczeniem w późniejszym okresie.

 

Czy protezy zębowe mogą być czynnikiem ryzyka?

- Tak, ale wtedy gdy są źle dobrane i powodują podrażnienia śluzówki w obrębie jamy ustnej. Zawsze należy tak dopasować protezę, by nie była dla nas dokuczliwa.

 

Czy można się gdzieś zbadać, by wykluczyć chorobę?

- Tak, nawet w ŚCO możemy Państwa diagnozować. Ruszył program profilaktyczny pod nazwą „Twój świadomy wybór”. Włączyli się do niego lekarze z 90 gmin z terenu województwa świętokrzyskiego. Mogą też Państwo uzyskać informacje dzwoniąc pod numer 41 367 42 93.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution