101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Artyści związani z regionem będą mieli swoje miejsce w muzeum. Razem ze swoimi wszystkimi dziełami

Data publikacji: 24.01.2018 14:25
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

24.01.2018 Kielce. Muzeum Narodowe obrazy z Galerii Malarstwa Polskiego wyjechały już do Szczecina
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej w skrzydle północnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach będzie można zwiedzać z audio przewodnikiem. Będzie też nowoczesne oświetlenie i nowa aranżacja ekspozycji w salach, które nie były remontowane od 20 lat. Muzeum Narodowe w Kielcach ogłosiło przetarg na wykonanie prac.

W sumie wyremontowanych zostanie 9 sal na parterze i 8 sal wraz z korytarzem na piętrze. W planach jest też odnowienie posadzek i ścian. Dzieła sztuki zyskają m. in. nowe gabloty, profesjonalne oświetlenie i przejrzyste podpisy, ale scenariusz ich prezentacji nie ulegnie znacznej zmianie - mówi Daria Dyktyńska, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach.

Wystawa zostanie poszerzona o 4 sale poświęcone wyłącznie artystom związanym z regionem świętokrzyskim. Będą to pomieszczenia z pracami: Rafała Hadziewicza, Władysława Maleckiego, Franciszka Kostrzewskiego i Józefa Szermentowskiego. Pokazane zostaną wszystkie prace artystów, które muzeum ma w swoich zbiorach, a nie tylko wybrane, jak było dotąd. Prezentacja malarstwa olejnego tych artystów zostanie wzbogacona o akwarele i rysunki, które dotąd nie były pokazywane w galerii.

Prace renowacyjne obejmą też konserwację  tkanin i malowideł ściennych w Izbie Stołowej Górnej i stropu ramowego w Pokoju Senatorskim wraz z pięcioma obrazami. Odnowiona zostanie też elewacja budynków.

Większość kolekcji z kieleckiej Galerii Malarstwa Polskiego liczącej 250 obrazów i 800 zabytków rzemiosła artystycznego trafiła na czas remontu do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Zabytki są prezentowane na wystawach czasowych, gdzie cieszą się dużym zainteresowaniem - dodaje Daria Dyktyńska. Tam nigdy nie było przekrojowej prezentacji malarstwa polskiego. Wystawa została podzielona na kilka etapów. W marcu zostanie otwarta sala poświęcona Hadziewiczowi i Maleckiemu. Następnie otwarta zostanie sala poświęcona Kostrzewskiemu i Szermentowskiemu.

Kieleccy muzealnicy poprowadzą też w Szczecinie pokazowe lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży. Dotąd na Zamku Książąt Pomorskich nie organizowano takich zajęć. Instytucja chce to zmienić i poprosiła o pomoc Muzeum Narodowe w Kielcach.

Dzieła sztuki wrócą ze Szczecina do Kielc w 2019 roku. Otwarcie Galerii Malarstwa Polskiego w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach po remoncie jest planowane na przełom marca i kwietnia przyszłego roku.

Remont będzie kosztował ponad 21 milionów złotych. W większości są to pieniądze unijne, przyznane z krajowego programu Infrastruktura i Środowisko.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution