101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Nieinwazyjne leczenie guzków tarczycy dostępne w ŚCO

Data publikacji: 25.01.2018 12:47
Kategoria: Wiadomości /Źródło: PAP
Komentarze

Urządzenie do echoterapii w ŚCO
Fot. Świętokrzyskie Centrum Onkologii

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zakupiło urządzenie do echoterapii, czyli nieinwazyjnego leczenia łagodnych guzków tarczycy z wykorzystaniem wysokoskoncentrowanych fal ultrasonograficznych – poinformowała rzeczniczka lecznicy Izabela Opalińska.

Echoterapia to nowa metoda leczenia, która jest alternatywą chirurgicznego usuwania guzów tarczycy i nadzieją dla pacjentów, którzy ze względu na współistniejące schorzenia nie mogą być poddani klasycznemu zabiegowi operacyjnemu. Według rzeczniczki ŚCO, zakupiony sprzęt jest pierwszym tego typu urządzeniem wykorzystywanym w Polsce do nieoperacyjnego leczenia łagodnych guzów tarczycy.

W przesłanym przez rzeczniczkę komunikacie kierownik Kliniki Endokrynologii ŚCO prof. Aldona Kowalska wyjaśnia, że urządzenie może być wykorzystane w terapii określonej grupy pacjentów - mających łagodne guzki tarczycy.

- Do zabiegu echoterapii kwalifikujemy pacjentów, u których guzy wydzielają nadmierne ilości hormonów tarczycy lub, zwiększając swoją objętość, powodują ucisk w szyi, utrudnienia w połykaniu, czy uniemożliwiają choremu ułożenie się do snu. Wskazaniem są również współistniejące, poważne choroby innych narządów, które uniemożliwiają przeprowadzenie znieczulenia ogólnego koniecznego przy klasycznych metodach chirurgicznych – podkreśliła prof. Kowalska.

Ważnymi cechami, które lekarz musi uwzględnić przy kwalifikacji pacjenta do tej metody leczenia, poza wynikiem biopsji, jest wielkość i liczebność guzków (maksymalnie do dwóch guzków w płacie tarczycy, wykluczone zmiany torbielowate).

- Wszystko zaczyna i kończy się na jednym zabiegu. Później jedynie pacjent zgłasza się do kontroli – podkreśliła Opalińska.

Przed zabiegiem precyzyjnie planuje się pole leczenia, podobnie jak przy radioterapii. Urządzenie jest wyposażone w laserowy czujnik ruchu, który natychmiast zatrzymuje emisje ultradźwięków przy ruchu pacjenta, żeby uniknąć powikłań w postaci uszkodzenia naczyń lub nerwów. Lekarz ma możliwość kontrolowania przebiegu terapii poprzez stały podgląd za pomocą USG.

Zakup aparatury medycznej to koszt 2 mln zł i został sfinansowany ze środków przekazanych ŚCO na mocy tzw. specustawy dotyczącej służby zdrowia. Do tej pory z nowej metody leczenia w Kielcach skorzystało pięcioro pacjentów.

- Mamy nadzieję, że pacjenci, jeśli będą wiedzieli, że jest dostępna taka metoda w Polsce, będą się do nas zgłaszać – zaznaczyła Opalińska.

 Dodała, że kwalifikacja do zabiegu, który dla pacjenta jest bezpłatny, odbywa się na podstawie skierowania do poradni endokrynologicznej.

Klinika Endokrynologii ŚCO jest jednym z wiodących w Polsce ośrodków leczenia raka tarczycy i guzów neuroendokrynnych. Rocznie w klinice leczonych jest 2600 pacjentów, w poradni udzielanych jest ok. 30 tys. konsultacji.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest jedną z najmłodszych i najnowocześniejszych placówek onkologicznych w Polsce. Każdego roku trafia tu ponad 165 tys. pacjentów z województwa świętokrzyskiego i sąsiednich. Organem prowadzącym szpital jest samorząd wojewódzki.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution