101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W Skalbmierzu znowu jest kino

Data publikacji: 28.01.2018 16:30
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Kultura
Komentarze
Sala kinowa w MiejskoGminnym Ośrodku Kultury w Skalbmierzu

Sala kinowa w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Skalbmierzu
Skalbmierz. 28.01.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Do Skalbmierza, po 30 latach przerwy, powraca kino. Nowoczesna, profesjonalna sala do projekcji filmów w najnowszej technologii powstaje w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Ostatni film w dawnym skalbmierskim kinie „Lotnik” wyświetlono w marcu 1988 roku. W niedługim czasie budynek domu parafialnego, w którym kino się mieściło, został wyburzony. Teraz władze miasta chcą przywrócić dawną atrakcję.

Jak informuje Mirosław Magnes, sekretarz gminy, obiekt jest już prawie gotowy do rozpoczęcia działalności. Pomieści 22 osoby. Filmy będzie można podziwiać na ekranie mającym 4 metry szerokości i 2 metry wysokości. Ostatnie prace będą dotyczyły instalacji ekranu oraz sprzętu nagłaśniającego i projekcyjnego.

- Cała aparatura ma być naprawdę z górnej półki, co przyczyni się do bardzo dobrej jakości odbioru wyświetlanych filmów - przekonuje sekretarz gminy, który od trzech lat zabiegał o stworzenie kina.

- Bardzo dużo osób pyta nas, kiedy ruszamy z otwarciem. Zainteresowani są również nauczyciele, którzy w naszym społecznościowym kinie wypatrują możliwości wyświetlania dla uczniów filmowych adaptacji szkolnych lektur. Chcemy, by dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy wstęp do kina był nieograniczony, dlatego zdecydowaliśmy się pobierać od nich za wstęp jedynie symboliczną złotówkę - dodaje Mirosław Magnes.

Kino w Skalbmierzu będzie funkcjonowało w ramach sieci „Kino za Rogiem”, co umożliwi dostęp do bogatej biblioteki filmowych hitów. Nad jego funkcjonowaniem będą czuwali pracownicy Ośrodka Kultury. Jak podkreśla jego dyrektor, Agata Jackiewicz, placówka ma już ciekawe pomysły, jak zachęcić mieszkańców do korzystania z nowej atrakcji i jak przywrócić w małej miejscowości modę na oglądanie filmów w kinie.

Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skalbmierzu tłumaczy, że kino będzie miało szeroką ofertę dla wszystkich mieszkańców, zarówno tych młodszych jak i starszych. W planach są m.in. tematyczne seanse zakończone dyskusyjnymi spotkaniami, a także zajęcia filmowe i aktorskie. Oprócz filmów wyświetlane będą również koncerty i relacje z najważniejszych wydarzeń na świecie.

- Pomysłów na wykorzystanie tej sali mamy bardzo dużo - zapewnia Agata Jackiewicz.    

Kino w Skalbmierzu ruszy na początku drugiego kwartału. Koszt jego budowy wyniósł ponad 80 tysięcy złotych. Pieniądze w całości pochodzą z budżetu gminy. Koszty udało się ograniczyć m.in. dzięki zakupowi foteli z przechodzącej remont Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution