101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Strażacy pokazali co robić, gdy załamie się lód

Data publikacji: 29.01.2018 14:57
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Lekcja bezpieczeństwa nad zalewem. Strażacy pokazali dzieciom, jak ratować osobę, pod którą załamał się lód
Kielce. 29.01.2018 / Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

Kilkadziesiąt dzieci z kieleckich podstawówek wzięło udział w nietypowej lekcji bezpieczeństwa. Nad kieleckim zalewem strażacy pokazali najmłodszym, jak należy zachowywać się na tafli lodu.

Starszy brygadier Robert Sabat, zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, tłumaczy, że w trakcie zajęć zasymulowano dwie sytuacje, w których zagrożone było życie jednego ze strażaków. Ochotnik, w specjalnym sprzęcie wszedł na taflę lodu, która załamała się pod nim. Następnie strażacy ze specjalistycznej grupy wodno-nurkowej przeprowadzili akcję ratowniczą i wydobyli swojego kolegę. Ponadto zaprezentowano jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w takim przypadku.

Jak podkreśla Robert Sabat wchodzenie na zamarznięty lód zawsze wiąże się z ogromnym niebezpieczeństwem.

- To, że pokrywa lodowa wydaje się dosyć gruba może być złudne. Zawsze może się okazać, że kilka metrów dalej tafla się załamie i wpadniemy do wody - mówi.

Skutki takiego wypadku mogą być tragiczne. Może to skończyć się wychłodzeniem organizmu albo utonięciem. W przypadku, gdy ktoś wpadnie do wody należy niezwłocznie powiadomić służby ratunkowe. Ponadto powinniśmy spróbować udzielić pomocy osobie poszkodowanej. Nie należy jednak zbliżać się do człowieka znajdującego się w wodzie, ale podać coś, czego może się chwycić, jak np. szalik czy gałąź.

W zajęciach udział wzięli m.in. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Bohaterów Warszawy. Jak powiedzieli reporterowi Radia Kielce takie zajęcia bardzo im się przydały, a widok tonącego człowieka na pewno wpłynie na ich zachowanie przy zbiornikach wodnych. Dzieci mogły oglądać także sprzęt strażaków służący do ratowania życia.

Akcja miała związek z feriami zimowymi, które w województwie świętokrzyskim rozpoczną się za dwa tygodnie.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution