101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ogromne pieniądze na podnoszenie kwalifikacji i aktywizację zawodową

Data publikacji: 31.01.2018 14:55
Autor: Radosław Podsiadły , Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Konferencja "Bliżej funduszy europejskich". Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz
Kielce / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Młodzież, osoby niepełnosprawne, bezdomni i więźniowie wychodzący na wolność, to grupy które mogą skorzystać z pieniędzy unijnych, rozdzielanych przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Do 2020 roku, w programie Wiedza Edukacja Rozwój, resort ma do rozdania ok. 2 miliardów złotych.

W województwie świętokrzyskim, dzięki dotacjom z tego programu, uczniowie odbywają już międzynarodowe praktyki i otrzymują wsparcie doradców zawodowych. Kolejne ogólnopolskie konkursy zostaną ogłoszone w tym roku.

- Wsparcie ma być skierowane przede wszystkim do tych, którym trudno wrócić lub odnaleźć się na rynku pracy – mówił w Kielcach wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

Będą też pieniądze na podnoszenie kwalifikacji. W województwie świętokrzyskim ponad 100 pracowników socjalnych skończy specjalizacje w zawodzie. Będą też szkolenia dla prowadzących opiekę dla dzieci do lat trzech i dla niepełnosprawnych, którzy chcą pracować.

Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz przedstawił dziś w Kielcach możliwości ubiegania się o pieniądze przedstawicielom samorządów, szkół, służby więziennej i Ochotniczych Hufców Pracy.

- Programami ministerstwa jest bardzo zainteresowana m.in. świętokrzyska służba więzienna – mówi wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Zgłaszają się też samorządowcy zainteresowani zatrudnieniem więźniów. Dziś mogli się dowiedzieć, jak uzyskać pieniądze na takie projekty.

Poseł PiS Maria Zuba dodaje, że programy są też skierowane do młodych absolwentów studiów, którzy z powodu bezrobocia nie mogą znaleźć pracy w województwie świętokrzyskim. W jej ocenie warto korzystać z programów, które dają szansę na poszerzenie dotychczasowej wiedzy i lepszy start zawodowy.

Poseł PiS Anna Krupka odniosła się do niskiego poziomu wydatkowania pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego, który podlega Urzędowi Marszałkowskiemu.

- Pod względem zawartych umów świętokrzyskie jest na ostatnim miejscu w kraju – przypomniała Anna Krupka.

Wyraziła też nadzieję, że zarząd województwa świętokrzyskiego zintensyfikuje wydatkowanie pieniędzy unijnych. Dodała, że Komisja Europejska już sugeruje, że możliwe jest wysłanie do regionu obserwatora, który będzie się przyglądał wydawaniu unijnych pieniędzy. 

W całym kraju do 2020 roku pieniądze unijne są rozdzielane w ramach 6 krajowych programów operacyjnych i 16 programów regionalnych, zarządzanych przez marszałków województw.

Posłuchaj rozmowy Radosława Podsiadłego z wiceministrem Krzysztofem Michałkiewiczem:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution