101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Teatr cieni i… wieloryb w „Kubusiu”

Data publikacji: 31.01.2018 16:50 / Data aktualizacji: 02.02.2018 15:55
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze

Plakat do spektaklu "Pan Maluśkiewicz i wieloryb"
Fot. Teatr Lalki i Aktora "Kubuś"

"Pan Maluśkiewicz i wieloryb" to najnowszy spektakl Teatru Lalki i aktora "Kubuś", którego premiera odbędzie się w najbliższą sobotę. Sztuka jest adaptacją tekstu Juliana Tuwima. Opowiada historię Pana Maluśkiewicza, najmniejszego na świecie człowieka, który pragnie zobaczyć największe zwierzę. W tym celu wyrusza na morską wyprawę.

Dyrektor teatru Robert Drobniuch podkreśla, że wybór tekstu Juliana Tuwima padł wówczas, gdy kupował książkę dla swojego dziecka. - Zobaczyłem na okładce ogromnego wieloryba i stwierdziłem, że ten krótki wiersz będzie idealny do zinterpretowania i pokazania go na scenie - dodał.

Spektakl będzie teatrem cieni. Robert Drobniuch podkreśla, że chciał tę formę pokazać w "Kubusiu", dlatego zaprosił do współpracy reżysera Krzysztofa Zemło. Artysta w rozmowie z Radiem Kielce stwierdził, że ta forma była mu bliska od zawsze. - Do tej pory, kiedy widzę ekran nie tylko cieniowy, jestem po prostu zauroczony - powiedział Krzysztof Zemło.

Inspirację do spektaklu Krzysztof Zemło czerpał z obrazów belgijskiego malarza surrealisty René Magritte’a. W "Panu Maluśkiewiczu" reżyser nawiązał do nadrealizmu zawartego w płótnach artysty, ale również do samej postaci Belga, którą rozpoznamy po charakterystycznym, czarnym meloniku. To on jest narratorem tej opowieści prowadząc głównego bohatera zarówno po morzu, jak i lądzie. Widz będzie mógł zobaczyć w przedstawieniu m. in. hiszpańską odmianę teatru, która charakteryzuje się tym, że na scenie pojawią się cienie sylwetek aktorów, a nie wyłącznie lalek cieniowych.

Do prób zostały zaangażowane dwa duety aktorów, które będą prezentować przedstawienie zamiennie. Odtwórcy ról zgodnie mówią, że teatr cieni jest bardzo wymagający, jedną z ważniejszych rzeczy jest precyzja. - Trudność tkwi przede wszystkim w tym, że często operuje się lalkami nie widząc ich. Jedynie reżyser, może zasugerować coś i podpowiedzieć, widząc efekty naszej pracy na ekranie, który prezentuje stworzone cienie - wyjaśniają aktorzy.

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę na małej scenie Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" o godzinie 15.00.

Podobne wiadomości
22.01.2018 15:49

Wieloryb w „Kubusiu”

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution