101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Konwencja PiS. Rozmawiano o roli i przyszłości regionu w Europie [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 31.01.2018 20:22 / Data aktualizacji: 31.01.2018 21:53
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Konwencja PiS
Kielce. 31.01.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

"Świętokrzyskie w Europie. Gdzie jest i gdzie powinno być?" Pod takim hasłem odbyła się konwencja regionalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości. W spotkaniu dotyczącym losów i przyszłości województwa świętokrzyskiego uczestniczyli parlamentarzyści, eurodeputowani oraz sympatycy ugrupowania.

Jak stwierdził poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości - nasze województwo nie wykorzystuje wszystkich możliwości, którymi dysponuje Unia Europejska, tak, aby zadbać o rozwój regionalny.

Konwencja PiS. Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec - poseł PiSKielce. 31.01.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Wykorzystanie w pełni możliwości i potencjału, jaki drzemie w regionie świętokrzyskim wymaga większego zaangażowania i aktywności na salonach europejskich. Jestem przekonany o tym, że powołanie naszego posła Dominika Tarczyńskiego na stanowisko wiceprzewodniczącego frakcji Konserwatystów i Reformatorów Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy nam w tym pomoże - podkreśla parlamentarzysta.

Jak powiedział poseł Dominik Tarczyński - ugrupowanie chce pokazać, że regiony są naturalnym partnerem w budowaniu relacji w Radzie Europy.

Konwencja PiS. Na zdjęciu: Dominik Tarczyński - poseł PiS otrzymuje kwiaty Kielce. 31.01.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Decyzja 46 państw, które zdecydowały, że zostałem wiceprzewodniczącym trzeciej co do wielkości frakcji w Radzie Europy potwierdza, że istnieje duże zainteresowanie Polską w Europie. Jako parlamentarzysta ziemi świętokrzyskiej na sesji plenarnej w czerwcu planuję zorganizowanie wystawy dotyczącej województwa świętokrzyskiego. Ekspozycja przedstawiająca ofertę regionu dla potencjalnych inwestorów jest to przykład konkretnego działania, a nie krytyki, którą tak często słyszymy ze strony opozycji - podkreślił poseł.

Jak zaznaczył Dominik Tarczyński - ogromną szansą dla Świętokrzyskiego jest rolnictwo oraz, przede wszystkim, pozyskanie inwestorów z wizją na rozwój całego regionu.

Beata Gosiewska eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości z naszego regionu podkreślała, że Świętokrzyskie, to geograficzne serce Europy, jednak ekonomicznie, region znajduje się na samym końcu stawki, czego przykładem jest niski poziom wydatkowania funduszy unijnych. 

Konwencja PiS. Na zdjęciu: Beata Gosiewska - poseł do PEKielce. 31.01.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- To ostatnia chwila, aby dyskutować o możliwości i usprawnieniu systemu wydawania unijnych pieniędzy. Dzięki temu możemy zapewnić rozwój gospodarczy i nowe miejsca pracy. Tylko w ten sposób możemy poprawić pozycję regionu świętokrzyskiego w Unii Europejskiej - dodała.

Zdaniem Anny Krupki, przewodniczącej samorządowego zespołu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości - województwo świętokrzyskie musi przede wszystkim stawiać na rozwój.

- Powinniśmy dogonić zwłaszcza bogatsze regiony naszego kraju, co jednak nie będzie łatwe ze względu na zaniedbania, jakie mają miejsce po wielu latach rządu Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionie. Nasze województwo jest najszybciej wyludniającym się województwem, posiadamy również jeden  z najniższych wskaźników PKB, co nie przekłada się na atrakcyjność inwestycyjną - dodała posłanka.

Konwencja PiS. Na zdjęciu: Anna Krupka - posłanka PiSKielce. 31.01.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jak podkreślała Anna Krupka - okazją do zmiany tego negatywnego obrazu województwa są wybory samorządowe, które dają możliwość na odsunięcie od władzy nieskutecznej ekipy PSL.

- Jako Prawo i Sprawiedliwość, chcemy przenieść dobre efekty dobrej zmiany również na obszar samorządów - dodała.

Maria Zuba posłanka Prawa i Sprawiedliwości stwierdziła, że województwo świętokrzyskie pod rządami koalicji PO- PSL nie rozwija się zgodnie z oczekiwaniami.

Konwencja PiS. Na zdjęciu: Maria Zuba - poseł na sejm RP, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski - wicewojewoda świętokrzyski i poseł Marek KwitekKielce. 31.01.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Najbliższe wybory samorządowe są okazją do tego, aby przenieść skuteczną politykę rządową na samorząd naszego województwa. W szeregach Prawa i Sprawiedliwości mamy ludzi zdeterminowanych, którzy w partnerstwie z rządem mogą poprawić jakość życia mieszkańców Świętokrzyskiego- dodała posłanka.

Andrzej Pruś wiceprzewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego przedstawił dane dotyczące pozycji regionu w kraju. Jak podkreślił - władze województwa nie starają się kreować pozytywnej atmosfery do rozwoju przedsiębiorczości i pozyskiwania inwestorów.

- To między innymi stosowanie systemu pre-umów, jako jedyny region w Polsce, spycha Świętokrzyskie na ostatnim miejscu w rankingu wykorzystania środków z RPO. Świętokrzyskie jest najgorsze również pod względem realizowanych umów na konkretne projekty z tych środków - dodał wiceprzewodniczący sejmiku.

Konwencja PiS. Andrzej Pruś - wiceprzewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiegoKielce. 31.01.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Andrzej Pruś stwierdził, że często członkom zarządu województwa brakuje dobrej woli, a od dobra regionu ważniejszy jest dla nich interes polityczny.

Zdaniem Posła Marka Kwitka - receptą na sukces województwa jest skuteczne wdrażanie przyjętej na szczeblu ogólnym strategii zrównoważonego rozwoju oraz niewykorzystywanie unijnych środków do politycznych celów, co nieraz ma miejsce.

- Te środki mają przyczyniać się do powstawania nowych miejsc pracy, które zatrzymają w regionie ludzi młodych. Bardzo duży potencjał tkwi również w świętokrzyskim rolnictwie, które potrzebuje zrównoważonego i równomiernego doinwestowania - podkreślił.

W konwencji Prawa i Sprawiedliwości dotyczącej roli i przyszłości regionu świętokrzyskiego w Europie wzięło udział około 300 osób. Wśród zaproszonych gości byli między innymi: wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, wicewojewoda Andrzej Bętkowski, oraz liczne grono samorządowców i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution