101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kazimierz Mądzik: chcemy kształcić specjalistów potrzebnych na lokalnym rynku

Data publikacji: 01.02.2018 10:06
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Anna Zalewska minister edukacji weźmie udział w spotkaniu Zespołu do Spraw Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego, które odbędzie się dziś w Targach Kielce. Podczas spotkania odbędzie się wręczenie powołań do Rady Dyrektorów Szkół Zawodowych przy Świętokrzyskim Kuratorze Oświaty.

Jej zadaniem będzie między innymi proponowanie zmian w programach nauczania, które poprawią sytuację zarówno uczniów i absolwentów szkół zawodowych, jak i przedsiębiorców szukających rąk do pracy.

Jak powiedział na naszej antenie kurator oświaty Kazimierz Mądzik - szkolnictwo zawodowe jest niezwykle istotne dla rozwoju regionu i kraju. Bez wykształconych pracowników trudno mówić o rozwoju gospodarczym. Stąd pilnym zadaniem jest przywrócenie tym szkołom prestiżu i wprowadzenie takich zmian w programach nauczania, by placówki kształciły specjalistów potrzebnych na lokalnym rynku, a nie kolejnych bezrobotnych. Ma temu służyć reforma szkolnictwa zawodowego z wydłużeniem do 5 lat nauki w technikach i wprowadzenie w miejsce dotychczasowych szkół zawodowych - dwu stopniowych szkół branżowych, których uczniowie będą mogli zdawać maturę.

Jak dodał gość Radia Kielce, w reformę szkolnictwa zawodowego muszą zaangażować się także pracodawcy. Modelowym rozwiązaniem byłoby, gdyby chcieli tworzyć klasy patronackie. Wówczas sami mogliby wybierać uczniów, uczyć ich praktycznej nauki zawodu, a potem zatrudniać w swoich firmach.

Kuratorium zamierza także promować szkolnictwo zawodowe. Obok mobilnych punktów doradztwa, przed nowym rokiem szkolnym wydany zostanie specjalny przewodnik, w którym opisane będą wszystkie profesje, w których kształcą szkoły wraz z adresami poszczególnych placówek w całym regionie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution