101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Zamiast sowieckiej gwiazdy – polskie godło i orzeł

Data publikacji: 01.02.2018 13:16
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kontrowersyjny Pomnik Braterstwa Broni oczekuje w docelowym miejscu lokalizacji w Broninie na remont
01.02.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Kontrowersyjny pomnik Braterstwa Broni, zdemontowany w październiku ubiegłego roku sprzed buskiego Centrum Kultury, stanie w okolicach stawu w Broninie przy drodze powiatowej do Owczarów. Decyzję o jego przeniesieniu, radni Buska-Zdroju podjęli w czerwcu. Niebawem ma się rozpocząć renowacja i przebudowa monumentu, podczas której, z pomnika usunięta zostanie m.in. sowiecka gwiazda.

Pieczę nad obiektem sprawuje buski Związek Żołnierzy Wojska Polskiego. Jak informuje jego prezes i sołtys Broniny - Stanisław Kozioł, bryła pomnika pozostanie w niezmienionym kształcie. Pojawi się natomiast na nim polskie godło i polski orzeł wojskowy. Pierwszy zastąpi widniejące na monumencie stylizowane godło z czasów PRL-u, drugi pięcioramienną, komunistyczną gwiazdę. Oba odlane z brązu symbole powstają w kieleckiej pracowni odlewniczej Jacka Guzery. Będą miały ponad metr wysokości.

- Chcemy, by pomnik miał również charakter kształcący, szczególnie dla oglądającej go młodzieży, która powinna na nim dostrzegać przede wszystkim polskie symbole narodowe – podkreśla Stanisław Kozioł. 

Docelowo monument ma stać się nowym symbolem pamięci o 200 polskich żołnierzach poległych pod Broniną, we wrześniu 1939 roku. Na pomniku pozostanie inskrypcja: „Bohaterom poległym za wolność Polski w latach 1939-1945 społeczeństwo Buska-Zdroju”. Na cokole pojawią się natomiast nowe tablice informacyjne. Na głównej znajdą się m.in. nazwiska poległych żołnierzy i miejsce ich spoczynku. Kolejne poświęcone będą poległym we wrześniu 1939 roku mieszkańcom oraz żołnierzom Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Pod główną częścią pomnika zainstalowany zostanie również znak 22 Dywizji Piechoty Górskiej, która walczyła pod Broniną, a także symbole wchodzących w jego skład pułków.

Pomnik braterstwa powstał w połowie lat '80 XX wieku. Został ustawiony po likwidacji pomnika zwycięstwa, który od 1946 roku stał w centrum buskiego parku miejskiego. Na monumencie zostały umieszczone sylwetki trzech żołnierzy: polskiego obrońcy z 1939 roku, żołnierza radzieckiego z pięcioramienną gwiazdą i partyzanta.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution