101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Rozmów, jak groźny jest czad, nigdy za wiele

Data publikacji: 01.02.2018 14:43
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Bilcza. Akcje profilaktyczna "Nie-czadowa wizyta w Bilczy"
Kielce. 01.02.2018 / Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

Strażacy-ochotnicy z Bilczy będą przestrzegać sąsiadów przed czadem. Podczas akcji "Nie-czadowa wizyta", ratownicy odwiedzą domy mieszkańców i specjalnymi urządzeniami sprawdzą stężenie tlenku węgla i gazów palnych.

Projekt zainaugurowała lekcja bezpieczeństwa z uczniami Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bilczy. Oprócz strażaków, najmłodszych edukowali także policjanci i ratownicy medyczni. 

Uczniowie, którzy rozmawiali z naszym reporterem powiedzieli, że dużo dowiedzieli się z tych zajęć. - Czad jest bardzo niebezpieczny i trzeba mu jak najszybciej zapobiegać, m. in. przez akcję, którą strażacy przeprowadzą w naszych domach. Poza tym powiem rodzicom, żeby kupili do domu specjalny czujnik – twierdzi Szymon ze szkoły w Bilczy.

Lucjan Pietrzczyk, prezes OSP Bilcza informuje, że strażacy udzielą również informacji związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. - Mieszkańcy zostaną wcześniej uprzedzeni przez harcerzy, którzy rozdadzą ulotki z informacjami. W akcję zaangażowało się wielu mieszkańców, co nas bardzo cieszy - mówi Lucjan Pietrzczyk.

Wojciech Podstawka z Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach przypomina, że jedyną skuteczną formą wykrycia czadu są specjalne czujniki. Takie urządzenia można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Tlenek węgla to gaz bezbarwny i bezwonny, nazywany przez strażaków "cichym zabójcą". - Pierwsze objawy podtrucia czadem to ból i zawroty głowy – dodaje Wojciech Podstawka.

Przypomnijmy, w Kielcach, z inicjatywy prezydenta Wojciecha Lubawskiego realizowany jest program "Stop dla czadu". Do mieszkańców stolicy województwa świętokrzyskiego trafiło już ponad 17 tysięcy detektorów tlenku węgla. Ich zakup jest finansowany z budżetu miasta. W ubiegłym sezonie grzewczym, z powodu zatrucia czadem zmarło w całym kraju 61 osób, a w województwie świętokrzyskim - jedna.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution