101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Bez endoskopii nie ma dziś współczesnej ginekologii

Data publikacji: 01.02.2018 15:00
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

dr Mariusz Malmur, specjalista ginekolog - położnik
Kielce / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

O współczesnej endoskopii w ginekologii rozrodczości oraz onkologii ginekologicznej rozmawiamy z doktorem Mariuszem Malmurem – specjalistą ginekologii położnictwa oraz perinatologii Kliniki Ginekologii i Położnictwa WSZ w Kielcach.

Panie doktorze, czym jest endoskopia?

Endoskopia to badanie, które nie tylko pozwala pobrać materiał do dalszych badań, ale również, jeśli to konieczne, od razu przeprowadzić zabieg. Badania endoskopowe wykorzystuje się w wielu dziedzinach medycyny, przede wszystkim w diagnozowaniu chorób układu pokarmowego, ortopedii, laryngologii, a także ginekologii.

Na czym polega endoskopia?

Endoskopia (badanie endoskopowe) polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała pacjenta sondy - endoskopu. Część endoskopu zawiera światłowód do oświetlenia badanego pola, obrazowód - przekazujący obraz z wnętrza badanego narządu oraz kanał narzędziowy, służący do wprowadzania specjalnych narzędzi do pobierania materiału do badań i wykonywania zabiegów. Endoskopy znalazły zastosowanie w różnych urządzeniach, przystosowanych do diagnozowania określonych części ciała (laparoskopy, bronchoskopy, artroskopy, gastroskopy itd.).

Jakie schorzenia ginekologiczne leczy się za pomocą endoskopii?

W ginekologii endoskopia jest wykorzystywana w leczeniu wielu chorób. Stosujemy ją między innymi w leczeniu zaburzeń rozrodczości, także zaburzenia płodności czy niepłodności, to także cała sfera zaburzeń miesiączkowania (nieregularne lub bardzo obfite miesiączki) zarówno u młodych jak i starszych pań, także bardzo powszechne zespołu bólowe łącznie z endometriozą. Endoskopowo usuwamy także torbiele, mięśniaki i wiele innych zmian.

Czy zabiegi endoskopowe wykonuje się w uśpieniu?

To bardzo różnie bywa. Wszystko zależy od schorzenia. Są takie przypadki, gdy zabieg wykonujemy w miejscowym znieczuleniu, są także zmiany, których usunięcie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego. Jedno jest pewne bez endoskopii nie ma dziś współczesnej ginekologii ani żadnej innej dziedziny medycyny.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution