101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Coraz więcej kobiet zgłasza się na mammografię i cytologię

Data publikacji: 01.02.2018 17:58
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
15.10.2014 Kielce.  Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Mammografia

15.10.2014 Kielce. Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Mammografia
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zintensyfikowało działania w zakresie wykonywania mammografii i cytologii. Od czerwca ubiegłego roku szpital wykonuje, w ramach dwóch programów profilaktycznych "Żyj zdrowo" i "Być świadomą kobietą", bezpłatne badania piersi oraz cytologię.

Pierwsze efekty tych programów już są widoczne, na badania zgłasza się coraz więcej kobiet. Niestety są jednak panie, które tych badań nie wykonują.

O tym dlaczego warto korzystać z badań profilaktycznych rozmawiamy z Dorotą Węglińską, koordynator mobilnej pracowni badań diagnostycznych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- Pierwszym z podstawowych badań, które kobiety powinny wykonywać regularnie jest mammografia. Jednak wiele pań uważa, że jest to badanie bolesne.

Zależy to indywidualnie od każdej kobiety. Każda z nas ma inny próg bólu i faktycznie może się zdarzyć, że badanie może boleć. Pierś trzeba uścisnąć w mammografie, ale jest to jednak badanie krótkotrwałe. Jednak to badanie nie jest na tyle bolesne, żeby się go bać.

- Czy do tego badania trzeba się odpowiednio przygotować?

Jakiegoś specjalnego przygotowania do mammografii nie ma. Prosimy tylko, by w dniu badania panie nie używały talku, czy dezodorantu w górnej części ciała. Te kosmetyki mogłyby zaburzyć obraz badania. Dla komfortu psychicznego warto też ubrać rozpinaną bluzkę.

- Jak długo trwa takie badanie i na czym polega?

Badanie trwa około 10 minut. Każdą z piersi układamy na płytce mammografu i wykonujemy dwa zdjęcia. Na wyniki tych badań wykonywanych w naszej pracowni mobilnej czeka się około czterech tygodni. Wysyłamy je pocztą pod adresy podane przez pacjentki w wypełnionym wcześniej formularzu. Jeżeli natomiast badanie wykonywane było w Świętokrzyskim Centrum Onkologii na jego wynik czeka się około dwóch tygodni.

- Drugim, bardzo ważnym badaniem profilaktycznym dla kobiet jest cytologia, która może nas uchronić przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. Jak z kolei należy się przygotować do tego badania?

Badanie cytologiczne powinno się wykonywać cztery dni po miesiączce i cztery dni przed planowaną miesiączką. Dzień przed badaniem nie należy współżyć. A jeżeli chodzi o strój, to w przypadku tego badania warto założyć ubranie dwuczęściowe.

- Na czym polega to badanie?

Pobieramy wymaz z kanału szyjki macicy, który jest potem oglądany przez lekarza. Tu wyniku należy się spodziewać już nawet po tygodniu od przeprowadzenia badania. Pamiętajmy, że badania profilaktyczne wykonujemy nie po to, by wykryć chorobę, ale po to, by potwierdzić, że jesteśmy zdrowi. Wykonywanie wszelkich badań profilaktycznych nie uchroni nas przed zachorowaniem, jednak badanie pozwala wykryć niepożądane zmiany na wczesnym etapie, co z kolei wpływa na rokowanie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution