101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Przypomną akcję AK i wręczą medale

Data publikacji: 02.02.2018 06:48
Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Jędrzejowie odbędą się uroczystości 74. rocznicy odbicia żołnierzy AK z siedziby Gestapo. W Archiopactwie Ojców Cystersów odprawiona zostanie msza. Następnie, przy pomniku dowódcy akcji majora Armii Krajowej Stefana Gądzio-Kosa, zostaną złożone wieńce.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk podkreślił, że operacja była podyktowana troską o los uwiezionych współtowarzyszy walki i sprzeciwem wobec represji niemieckiego okupanta. Jak dodał, akcja dowiodła, że Polacy nigdy nie pogodzą się z utratą wolności.

- To jest piękny symbol tego, że braterstwo, jakie w oddziałach Polskiego Państwa Podziemnego istniało, było wartością ogromną - powiedział.

Podczas obchodów zostaną wręczone medale "Pro Patria" osobom szczególnie zasłużonym dla kultywowania tradycji niepodległościowej, w tym pamięci o akcji w Jędrzejowie.

1 lutego 1944 roku Gestapo aresztowało w Jędrzejowie pięciu żołnierzy Armii Krajowej. W ręce Niemców wpadli ludzie związani z komendą obwodu. Stefan Gądzio pseudonim "Kos" do akcji odbicia więźniów wyznaczył oddział dywersyjny z Wodzisławia, dowodzony przez Józefa Maja "Baslleta". 2 lutego 1944 roku pięcioosobowy oddział bez strat własnych, uwolnił grupę więźniów. Cała akcja trwała zaledwie cztery minuty.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution