101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Stanęli w obronie kolegów. Jędrzejów pamięta o żołnierzach AK

Data publikacji: 02.02.2018 15:18
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

74 rocznica odbicia więźniów z jędrzejowskiego gestapo
Jędrzejów . 02.02.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed jędrzejowskim pomnikiem upamiętniającym odbicie żołnierzy AK z rąk Gestapo rozpoczęły się uroczystości z okazji przypadającej dziś 74 rocznicy akcji żołnierzy polskiego podziemia.

Dzięki znakomitemu planowi działania, brawurze grupy szturmowej i odwadze osób ubezpieczających, trwająca zaledwie 4 minuty akcja zakończyła się pełnym sukcesem. Obyło się bez rozlewu krwi. Żołnierzami dowodził Stefan Gądzio "Kos", komendant jędrzejowskiego obwodu AK.

W trakcie obchodów, minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył medale Pro Patria, osobom zasłużonym dla propagowania wiedzy o historii naszego kraju. Otrzymali je m. in.: Monika Bolewska, Wojciech Zwierzchowski, Bożena Szczypiór, Tadeusz Domińczak i Ewa Puto.

W uroczystości wziął udział m. in. Julian Wieliński, pseudonim "Róg”, który bardzo dobrze pamięta akcję z 2 lutego 1944 roku. Jak powiedział sposób jej przeprowadzenia wprowadził w podziw mieszkańców.

Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek podkreśla, że naszym obowiązkiem jest pamięć o tych, którzy w tym strasznym czasie zdobywali się na odwagę, aby bronić swoich kolegów, towarzyszy broni. I tych, którzy ryzykowali swoje życie i zdrowie, abyśmy my dziś żyli w wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej.

W budynku szkoły im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie odsłonięta została tablica  pamiątkowa  poświęcona dr. Piotrowi Kurkowi, który zmarł wchodząc w ub. roku z Kadrówką na Wawel.

1 lutego 1944 roku gestapo aresztowało w Jędrzejowie pięciu żołnierzy Armii Krajowej. W ręce Niemców wpadli ludzie blisko związani z komendą obwodu. Stefan Gądzio pseudonim "Kos" do akcji odbicia więźniów wyznaczył oddział dywersyjny z Wodzisławia, dowodzony przez Józefa Maja "Balleta". 2 lutego o godzinie 19 na podwórze budynku gestapo zakradł się pięcioosobowy oddział. "Ballet" uwolnił więźniów i bez strat w ludziach opuścili siedzibę gestapowców. Cała akcja trwała zaledwie cztery minuty.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution