101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Profesor Chazan konsultantem wojewódzkim? Działacze PO zaniepokojeni

Data publikacji: 02.02.2018 18:07
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Konferencja PO ws powołania prof Chazana na konsultanta wojewódzkiego ds ginekologii. Na zdjęciu: Agata Wojda - radna PO, Artur Gierada - poseł na sejm RP i Marzena Okła - Drenowicz - posłanka PO
Kielce. 02.02.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Świętokrzyscy działacze Platformy Obywatelskiej wyrazili zaniepokojenie informacjami, według których stanowisko wojewódzkiego konsultanta do spraw ginekologii i położnictwa miałby objąć profesor Bogdan Chazan, znany ze stanowczych poglądów, sprzeciwiających się aborcji i metodzie in vitro.

Zdaniem Artura Gierady, przewodniczącego świętokrzyskich struktur Platformy Obywatelskiej, profesor jest osobą kontrowersyjną, co negatywnie może odbić się na funkcjonowaniu urzędu konsultanta wojewódzkiego. - Pani wojewoda chce zaserwować na to stanowisko osobę, która traktuje prawa kobiet w niemalże średniowieczny sposób. Doktor Chazan, przez wiele środowisk jest uważany za osobę, która działa na szkodę zwłaszcza młodych matek - dodaje.  

Zdaniem poseł Marzeny Okły-Drewnowicz, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki prowadzi złą politykę zdrowotną, czego przykładem, w jej opinii, jest powołanie na konsultanta profesora Bogdana Chazana. Przedstawiciele PO zaapelowali do wojewody Agaty Wojtyszek, aby wstrzymała procedurę powoływania lekarza, który, ich zdaniem, nie cieszy się dobrą opinią i autorytetem.

Tymczasem, Diana Głownia, rzecznik wojewody podkreśla, że procedura powołania konsultanta ds. ginekologii i położnictwa, przebiega zgodnie z ustawą. - Proces powoływania konsultanta jest wieloetapowy. Wojewoda musi zasięgnąć opinii właściwego samorządu zawodowego. Kandydat musi mieć również pozytywną opinię od państwowego konsultanta krajowego, następnie dokumenty trafiają do ministra zdrowia. Do momentu zakończenia procedury, wojewoda nie przedstawi nazwiska nowego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa - dodaje.

Jak podkreśla rzecznik wojewody, nowego konsultanta powinniśmy poznać jeszcze w lutym. Zastąpi on na stanowisku profesora Wojciecha Rokitę, który zrezygnował z pełnienia funkcji z powodów osobistych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution