101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Akcja w Jędrzejowie zakończona. Wiemy, co znajdowało się w pojemnikach [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 03.02.2018 11:37 / Data aktualizacji: 03.02.2018 13:46
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Jędrzejów. Żołnierze z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń z Warszawy zabezpieczyli dwa pojemniki z tajemniczą substancją
Jędrzejów. 03.02.2018 / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

2 fiolki leżące w skrzyni oraz 8 butelek z nieznaną substancją znaleźli żołnierze z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń z Warszawy, kiedy weszli do budynku przy ul. 11 Listopada w Jędrzejowie. Akcja zabezpieczania pojemników trwała od rana.

Jak poinformował kapitan Kamil Budniak, dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Jędrzejów Centralny Ośrodek Analizy Skażeń z Warszawy na miejscu dokonano szczegółowych badań. Jak się okazało, w butelkach znajduje się mieszanina 3 substancji chemicznych. Nie są to bojowe gazy trujące, dlatego nie ma zagrożenia bezpośredniego dla życia i zdrowia mieszkańców.

Były to związki chemiczne na bazie siarki, które stosuje się jako odczynniki chemiczne w laboratorium. Znalezione pojemniki przewiezione zostaną do 2 Regionalnej Bazy Logistycznej. Tam przeprowadzone zostaną bardziej szczegółowe badania lub ich utylizacja.

Na miejscu akcji był Marcin Piszczek – burmistrz Jędrzejowa. Jak zapewnił, nie było potrzeby ewakuacji mieszkańców.

- Wszystko od czwartku było bardzo dobrze zabezpieczone przez policję, ważny był spokój zdrowy i rozsądek - powiedział burmistrz.

Zadowolenia z zakończenia akcji nie ukrywali mieszkańcy ulicy sąsiadującej z budynkiem.

- Nie mieliśmy żadnych informacji ani ostrzeżeń. Dobrze, ze akcja już się skończyła i nie znaleziono nic groźnego - powiedziała Elżbieta Lesiakowska.

Na miejscu od rana była również żandarmeria wojskowa, straż pożarna, policja, powiatowe i gminne służby zarządzania kryzysowego. Na czas akcji ulica 11 Listopada, przy której znajduje się budynek, zamknięta została dla samochodów, na odcinku od ulicy Krótkiej do skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego.

Przypomnijmy, w czwartek około południa na policję zadzwonił mężczyzna, który powiedział, że w trakcie sprzątania strychu budynku należącego do jego dziadka znalazł skrzynkę wypełnioną piaskiem. Były w niej dwa szklane pojemniki przypominające walec. Każdy z nich miał około 30 cm długości, a w środku była ciecz niewiadomego pochodzenia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution