101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Domański: emocje wokół nowelizacji ustawy o IPN wynikają z nieporozumienia

Data publikacji: 05.02.2018 09:01
Autor: Robert Kałuża / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Dr Tomasz Domański w studiu Radia Kielce
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Nowelizacja ustawy o IPN ma wyeliminować z użycia określenie "polskie obozy śmierci, czy polskie obozy koncentracyjne”. - Jest ono kłamliwe i obraźliwe - powiedział na antenie Radia Kielce Tomasz Domański z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Nie potrafił odpowiedzieć na pytanie z czego wynikają protesty Izraela przeciwko przyjętej w zeszłym tygodniu przez polski parlament nowelizacji ustawy o IPN.

- Być może stronie izraelskiej nie podobają się pewne elementy, czy fragmenty ustawy. Może to, co dla polskiego ustawodawcy wydaje się oczywiste, nie jest takie jasne dla drugiej strony. Do tego dochodzą jeszcze pewne kwestie polityczne, o których ostatnio jest głośno - powiedział gość Radia Kielce.

Tomasz Domański podkreślił, że ustawa nie zamyka nikomu ust, ani nie zakazuje mówić o Polakach, którzy mordowali bądź wydawali Żydów Niemcom.

- W IPN prowadzone są badania naukowe dotyczące trudnych relacji polsko-żydowskich, zwłaszcza w okresie drugiej wojny światowej. Ich efektem będzie wydanie pod koniec tego roku czasopisma w języku polskim i angielskim, które dotyczy tych spraw. Będą tam również informacje o postawach haniebnych wobec narodu żydowskiego - zaznacza gość Radia Kielce.

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej została przekazana prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Głowa państwa - zgodnie z konstytucją - może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Uchwalona w ubiegły piątek przez sejm nowelizacja ustawy o IPN przewiduje, że każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

Posłuchaj Rozmowy Dnia:

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution