101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Losy mniej znanych dowódców oddziałów AK w filmie stowarzyszenia "Jodła"

Data publikacji: 05.02.2018 13:22
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze

Prapremiera filmu "Wilk". Kadr z filmu
Kielce. 25.09.2017 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

"Kielecka Brygada Piechoty" to tytuł roboczy najnowszego filmu, którego autorami będą członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "Jodła". Rozpoczęcie zdjęć, planowane jest w ciągu najbliższego miesiąca. Brygada grupowała różne oddziały partyzanckie pod dowództwem zależnym od Armii Krajowej w sumie około 600 osób. Film ma pokazać historie mniej znanych dowódców partyzanckich i żołnierzy.

Prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "Jodła" Dionizy Krawczyński podkreśla, że wybór tego oddziału nie był przypadkowy. Zwykle produkcje koncentrują się na znanych bohaterach, natomiast tym razem chciał pokazać losy osób mało znanych, którzy także walczyli o niepodległość Ojczyzny, to m. in. Bolesław Boczarski "Jurand", Władysław Kofroń "Selena", a także komendant obwodu Kielce Armii Krajowej Józef Włodarczyk pseudonim "Wyrwa".

Historia tego oddziału związana jest z różnymi częściami naszego regionu, m. in. Chęcinami, a także Klonowem i Masłowem. Wiosną 1944 nastąpiło podporządkowanie Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej. Na terenie okręgu kieleckiego AK zaowocowało to m. in. utworzeniem Kieleckiego Pułku Piechoty. Dionizy Krawczyński informuje, że w większości składał się on z żołnierzy NSZ, którzy podporządkowali się temu rozkazowi i weszli w skład AK.

Obecnie stowarzyszenie współpracuje z kilkoma szkołami, w tym z VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego, którego uczniowie prawdopodobnie będą uczestniczyć w scenach zbiorowych  filmu. Zakończenie prac nad "Kielecką Brygadą Piechoty" planowane jest na początek lipca, natomiast premiera, tak jak w przypadku "Wilka" we wrześniu, podczas wojewódzkich obchodów powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution