101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Wymyślił nowy kijek do nordic walkingu. Pojedzie do Genewy

Data publikacji: 05.02.2018 15:15
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

05.02.2018 Kielce. PśK. Studenci wynalazcy. Ogłoszenie rozstrzygnięcia konkursu na najlepszy wynalazek. Michał Wrzochal
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Poznaliśmy najlepszych młodych konstruktorów w Polsce. Dziś Politechnika Świętokrzyska rozstrzygnęła konkurs Student-Wynalazca. Na tegoroczną, ósmą już edycję konkursu wpłynęły 123 rozwiązania z 24 uczelni wyższych i instytutów naukowo-badawczych z całej Polski. Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor uczelni podkreśla, że tak duże zainteresowanie pokazuje, iż młodzi ludzie są aktywni naukowo i chcą tworzyć nowe rozwiązania.

Najwięcej projektów, bo aż 20 zgłosili w tym roku studenci z Politechniki Lubelskiej. Na drugim miejscu, z 9 wynalazkami, uplasowali się konstruktorzy z Politechniki Świętokrzyskiej. W gronie laureatów znalazł się doktorant z Kielc, Mateusz Wrzochal i jego zmodyfikowany kijek do nordic walkingu.

- Standardowy kijek ma w zestawie dwie dodatkowe końcówki do chodzenia po twardych oraz grząskich nawierzchniach. Problem w tym, że są one dołączane luzem do zestawu i łatwo można je zgubić. Mój kijek ma specjalną rękojeść, gdzie można przechowywać dodatkowe elementy - informuje Mateusz Wrzochal.

Tradycyjnie w konkursie Student-Wynalazca przyznano 5 równorzędnych głównych nagród. Oprócz Mateusza Wrzochala wśród laureatów znaleźli się też Anna Kańtoch z Uniwersytetu Jagiellońskiego za sposób i urządzenie do pomiarów biosygnałów pacjentów szpitalnych, Joanna Kozłowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za opracowanie wydajnej metody syntezy związków o potencjalnym działaniu przeciwnowotworowym oraz Klaudia Radomska z Politechniki Częstochowskiej za opracowanie kompozytu stosowanego w medycynie odtwórczej. Ostatni laureaci, to trójka konstruktorów z Politechniki Lubelskiej - Karol Fatyga, Dariusz Zieliński oraz Katarzyna Zielińska - którzy opracowali dwa rozwiązania związane z energetyką. Jeden służy zasilaniu trolejbusów, kolejny chroni przed porażeniem prądem.

Jak mówi doktor Bożena Kaczmarska, kierownik Centrum Ochrony Własności Intelektualnej Politechniki Świętokrzyskiej, ważne jest to, że część wynalazków nagrodzonych w konkursie jest później wdrażanych do masowej produkcji. Jako przykład podaje robota podwodnego, który był jednym ze zwycięzców ubiegłorocznej edycji.

- Wzbudził ogromne zainteresowanie w Genewie. Studenci założyli własną firmę i są w trakcie wdrażania robota do produkcji. Podobnie jest z innym wynalazkiem, który triumfował w naszym konkursie. Mowa o lasce, ułatwiającej poruszanie się osobom niewidomym i niedowidzącym - twierdzi Bożena Kaczmarska.

Główną Nagrodą w konkursie jest udział w Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie oraz w Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków.

We wszystkich ośmiu edycjach konkursu Student Wynalazca zgłoszono 652 rozwiązania. Zwycięskie projekty były doceniane podczas wystawy w Genewie. W sumie laureaci zdobyli tam 30 medali, z czego aż 13 złotych.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution