101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ta dotacja to miód na serca rodziców

Data publikacji: 05.02.2018 16:44
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
01.12.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

385 nowych miejsc powstanie w żłobkach w województwie świętokrzyskim, dzięki wsparciu z rządowego programu Maluch Plus. Pieniądze trafią m.in. do samorządów, w których dotąd nie było form opieki nad dziećmi do 3 lat.

Jak poinformowała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, są wśród nich Włoszczowa, Chęciny, Koprzywnica i Brody. Największa dotacja trafi do gminy Morawica. Za ponad milion złotych w istniejącym tam żłobku powstanie 50 nowych miejsc.

- Z kolei gmina Brody, dzięki rządowej dotacji od marca zatrudni opiekunów dziennych dla dzieci do lat 3 - mówi wójt Marzena Bernat.

Opieką zostanie otoczonych 20 dzieci, w tym jedno niepełnosprawne. Projekt wynika z zapotrzebowania mieszkańców. Wiele młodych mam zgłaszało, że potrzebuje opieki dla dzieci, żeby móc realizować się zawodowo.

Świętokrzyscy parlamentarzyści zwracają uwagę na to, że samorządy z naszego województwa nie korzystają z rządowego programu tak chętnie, jak inne regiony.

- Biorąc pod uwagę populację Świętokrzyskiego, mogliśmy się starać o pozyskanie co najmniej dwa razy większej kwoty na opiekę nad dziećmi do lat 3 - uważa senator PiS Krzysztof Słoń.

- O ile województwo świętokrzyskie dosyć dobrze radzi sobie z tworzeniem miejsc w domach i klubach seniora, i dobrze wykorzystuje dotacje na ten cel, to pieniądze na opiekę żłobkową nie cieszą się tak dużą popularnością w regionie - dodaje senator.

Korzystając z rządowego programu samorządy mogą pozyskać nawet 80% kosztów tworzenia kolejnych miejsc w żłobkach. Poseł Maria Zuba liczy na dialog z samorządami, które jeszcze nie korzystają z dotacji. Jest to ważne zwłaszcza dla osób pracujących w sejmowych komisjach finansów oraz polityki społecznej i rodziny, aby wiedzieć, jakie problemy są nie do pokonania przez samorząd, żeby sięgnąć po oferowane im pieniądze.

Dotąd najchętniej z dotacji w ramach programu Maluch Plus korzystały placówki z Kielc i powiatu kieleckiego. W 2017 roku w regionie działało 46 żłobków i 10 klubów dziecięcych. Nadal są jednak gminy, w których nie ma opieki dla dzieci do lat 3, np. Pińczów, Kije i Działoszyce. Parlamentarzyści mają nadzieję, że samorządy złożą wnioski w kolejnym naborze rządowego programu.

W ramach tegorocznej edycji programu Maluch Plus do regionu trafi prawie 7 mln 700 tysięcy złotych. To prawie dwa razy więcej niż rok temu. Część pieniędzy zostanie przeznaczone na utrzymanie ponad 1380 miejsc w istniejących żłobkach publicznych i prywatnych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution