101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kolejny przystanek niepodległościowego korowodu. Dzieci uwielbiają te zajęcia

Data publikacji: 05.02.2018 17:38
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Korowód Niepodległości w Stąporkowie
Stąporków. 05.02.2018 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Prawie 450 uczniów z powiatu koneckiego wzięło udział w „Korowodzie Niepodległości” w Stąporkowie. To przedsięwzięcie wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

W ramach akcji dzieci i młodzież uczestniczyły w interaktywnej lekcji historii oraz grach i zabawach popularyzujących, między innymi, wiedzę o marszałku Józefie Piłsudskim. Najmłodsi przedstawiciele koneckich szkół otrzymali także biało-czerwone flagi, oraz „Elementarz Młodego Patrioty”.

Jak podkreśliła wojewoda Agata Wojtyszek, ponad sto lat temu, nasi rodacy nie mogli cieszyć się wolną Polską. Dlatego - jak dodała - celem spotkań jest podziękowanie tym wszystkim, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości.

Zdaniem Krzysztofa Słonia Senatora Prawa i Sprawiedliwości, takie akcje jak „Korowód Niepodległości” są szczególnie potrzebne w dzisiejszych czasach, aby kształtować właściwe postawy patriotyczne ludzi młodych.

- W naszym województwie, które również zapisało się chwalebnie w historii naszych dróg do niepodległości, korowód ma szczególny wymiar. Przemierzane są miasta i wsie. To doskonały przykład historycznej sztafety pokoleń- dodał.

Jak podkreśla Dorota Łukomska burmistrz Stąporkowa, dzięki takim spotkaniom najmłodsi oraz młodzież może lepiej zrozumieć naszą wspaniałą, ale trudną historię.

- Niepodległości nie dano nam raz na zawsze, dlatego tę wolność musimy pielęgnować, poczynając od naszych małych ojczyzn, aż po cały kraj, jakim jest Polska - powiedziała.

Zdaniem Anity Bator nauczycielki języka polskiego ze szkoły podstawowej w Kłucku, korowód jest dla uczniów bardzo przystępną lekcją historii.

- Przyjechaliśmy z uczniami z klas 4-7, dzieci bardzo zaangażowały się w zajęcia, dla wszystkich jest to bardzo przyjemny sposób zdobywania wiedzy - dodaje.

Stąporków był siódmym z kolei przystankiem na trasie Korowodu Niepodległości. Do tej pory interaktywna lekcja historii odwiedziła między innymi Jędrzejów, Kielce oraz Pińczów. Dotychczas w projekcie wzięło udział ponad 4 tysiące uczniów z terenu województwa świętokrzyskiego. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution