101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wyższa emerytura za druczek. Nowa metoda oszustów

Data publikacji: 05.02.2018 19:45
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. gazetalekarska.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami, którzy - podając się za doradców - sprzedają druki do przeliczenia emerytur i rent. Mają one rzekomo pomóc w uzyskaniu wyższego świadczenia, w związku ze zbliżającą się od 1 marca waloryzacją świadczeń. Tymczasem, jak informuje Paweł Szkalej, rzecznik kieleckiego oddziału ZUS, dokonywana jest ona z urzędu i nie trzeba wypełniać, ani składać żadnych dokumentów. 

Jak informuje Paweł Szkalej, rzecznik kieleckiego oddziału ZUS, dokonywana jest ona z urzędu i nie trzeba wypełniać, ani składać żadnych dokumentów. 

- Składanie jakichkolwiek dokumentów związanych z waloryzacją nie ma żadnego uzasadnienia, bo to ZUS oblicza wysokość emerytury. Oszuści bardzo często na bazarach, przed kościołem, czy sklepem sprzedają druki, najczęściej po 5 lub 10 zł, w których znajdują się informacje dotyczące np. przeliczenia świadczenia, czy jakieś zapiski związane z dziennikiem ustaw. Tłumaczą emerytom, że jak kupią taki wniosek i złożą go do ZUS, to jego świadczenie od marca będzie wyższe, niż gdyby dostali świadczenie wyliczone przez zakład - wyjaśnia Paweł Szkalej.

Rzecznik jednocześnie przypomina, że pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie odwiedzają swoich klientów w ich prywatnych domach i nie pobierają żadnych opłat za udzielanie porad.

- Jeżeli ktoś nas próbuje oszukać i sprzedać taki druk, czy będzie chciał pieniędzy za poradę, wówczas jak najszybciej należy ten fakt zgłosić na policję i do najbliższej jednostki oddziału ZUS-u - apeluje Paweł Szkalej.

W Polsce jest 420 tysięcy osób, które przeszły na wcześniejsze świadczenia emerytalne w związku ze zmianą ustawy wiekowej. Natomiast w województwie świętokrzyskim takich osób jest 11 tysięcy.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution