101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zbludowice doczekają się obwodnicy

Data publikacji: 06.02.2018 12:34
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Droga w Zbludowicach. Zbludowice
Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Na przełomie lutego i marca rozpocznie się budowa obwodnicy Zbludowic koło Buska-Zdroju. Inwestycja za 30 milionów złotych, którą zrealizuje firma Skanska, ma nie tylko wyprowadzić ruch z miejscowości, ale też ułatwić przejazd przez samo miasto. Teraz droga wojewódzka jest tam poprowadzona wąskimi ulicami w rejonie strefy uzdrowiskowej.

Jak informuje Karol Rożek, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich pod koniec lutego spodziewana jest decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

Obwodnica powstanie na odcinku drogi wojewódzkiej nr 973 prowadzącej z Buska-Zdroju przez Nowy Korczyn do Wierzchosławic koło Tarnowa. Nowa droga będzie miała prawie 7 kilometrów długości. Przebiegnie przez miejscowości: Siesławice, Strugi, Zbludowice, Podlesie i Radzanów.

Inwestycja obejmuje budowę jednojezdniowej drogi z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 metra wraz z drogami dojazdowymi oraz skrzyżowaniami. Zaplanowano 2 ronda i 2 wiadukty nad drogami gminnymi. Biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia dojazdu do działek rolnych, przy projektowanej obwodnicy przewiduje się budowę dróg dojazdowych o szerokości jezdni 3,5 metra. Przy obwodnicy powstanie także parking i stacja meteo. Parking i skrzyżowanie zostaną wyposażone w nowe oświetlenie.

Burmistrz Waldemar Sikora podkreślił, że natężenie ruchu pojazdów przejeżdżających przez Zbludowice, zwłaszcza samochodów ciężarowych, jest duże. - Przejazd samochodów powyżej 10 ton stwarza bardzo duże zagrożenie dla mieszkańców i kuracjuszy, którzy spacerują w tym terenie. Obwodnica pozwoli podnieść ich bezpieczeństwo, a także umożliwi wyeliminowanie hałasu i zredukowanie spalin w części zdrojowej miejscowości – tłumaczy burmistrz.

Starosta buski Jerzy Kolarz przypomina, że przed rozpoczęciem prac przy budowie obwodnicy, postanowiono przy wsparciu finansowym samorządu województwa, powiatu i gminy zmodernizować odcinek drogi wojewódzkiej przechodzący przez Zbludowice, co do czasu zakończenia prac przy budowie obwodnicy ma w części zapewnić pieszym i podróżnym bezpieczeństwo. Oddana do użytku pod koniec stycznia droga została poszerzona do 5,5 metra. Pojawiły się na niej również wyczekiwane przez mieszkańców chodniki. Inwestycja kosztowała trzy samorządy prawie 2 miliony złotych. Starosta dodał, że obwodnica Zbludowic ma stać się również drogowym korytarzem dla obwodnicy Nowego Korczyna i mostu na Wiśle. - Przewidziane inwestycje w znacznej części pozwolą skrócić drogę do Tarnowa i połączą Świętokrzyskie z Małopolską – podsumował Jerzy Kolarz.

Obwodnica Zbludowic ma być gotowa w maju 2019 roku. Inwestycja znalazła się w grupie 13 zadań drogowych realizowanych na drogach wojewódzkich, które otrzymają dofinansowanie z Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Na ten cel Zarząd Województwa przeznaczył w sumie prawie pół miliarda złotych.

Droga w Zbludowicach. ZbludowiceFot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution