101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Konieczne przyspieszenie. Świętokrzyskie może stracić pieniądze

Data publikacji: 06.02.2018 13:58
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Komisja ds Polski Wschodniej Związku Województw RP w hotelu Tęczowy Młyn. Na zdjęciu: Jerzy Cypryś - Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Jan Bobek - Przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko - Mazurskiego, Adam Jarubas - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Przewodniczący Komisji ds. Polski Wschodniej ZWRP, Jerzy Leszczyński - Marszałek Województwa Podlaskiego, Grzegorz Kapusta - Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Bogdan Dyjuk - Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Piotr Rzetelski - Radny Województwa Lubelskiego, Ewa Draus - Radna Województwa Podkarpackiego, Zbigniew Pietrzak - Radny Województwa Warmińsko - Mazurskiego, Bogdan Kawałko - Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Wioletta Dąbrowska - Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego,Paweł Wais - Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Kielce. 06.02.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński twierdzi, że jednym z najważniejszych zadań w tym roku będzie przyspieszenie realizacji programów regionalnych, w których samorządy lub przedsiębiorcy mogą ubiegać się o unijne dofinansowanie.

Zdaniem ministra jeśli wydawanie pieniędzy nie przyspieszy, to niektórym regionom będzie groziła utrata funduszy unijnych. Wśród regionów, które zdecydowanie odstają w skali kraju w  wydatkowaniu środków unijnych jest świętokrzyskie.

Wbrew statystyce Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, twierdzi, że świętokrzyskie poradzi sobie z wydaniem pieniędzy. W regionie stosowany jest mechanizm tzw. preumów, które nie są widoczne w systemie ministerstwa. Przy wyliczeniach resort bierze bowiem pod uwagę wyłącznie ostateczne kontrakty.

Marszałek przyznaje jednak, że są obecnie problemy z realizacją umów, ponieważ beneficjenci są zaskakiwani wyższymi cenami w przetargach, co powoduje, że muszą dostosowywać plany  i zmierzenia inwestycyjne do aktualnych cen.

Problemy z wydawaniem unijnych pieniędzy mają także inne województwa w Polsce Wschodniej. Wyjątkiem jest Podkarpackie, które na tym tle wyróżnia się pozytywnie.

Jerzy Cypryś, przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego, należący do Prawa i Sprawiedliwości, twierdzi, że to efekt doświadczenia, które posiada Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. To jedna z osób, która współtworzyła program operacyjny rozwoju Polski Wschodniej. Jerzy Cypryś zwraca również uwagę na dobrą współpracę z miejscowymi samorządami.

- To efekt dobrze określonej strategii realizowanej przez marszałka, ponieważ do szeregu rozwiązań trzeba przekonać samorządowców i stworzyć nić współpracy. To na Podkarpaciu udaje się dzięki ścisłej współpracy wielu podmiotów. W województwie podkarpackim nie funkcjonują tzw. pre-umowy, które de facto pokazują jedynie zamiary inwestora bez niezbędnej do uzyskania unijnego wsparcia dokumentacji. Pre-umowy nie obligują także strony do realizacji nawet zatwierdzonego zadania.

Dziś w Kielcach odbyło się spotykanie komisji ds. Polski Wschodniej Związku Województw RP. Komisja wskazała, że należy kontynuować wsparcie unijne dedykowane regionom Polsce Wschodniej w kolejnej perspektywie po 2020 roku.

Województwo podkarpackie jest jedynym w Polsce, gdzie w ostatnich wyborach samorządowych wygrało Prawo i Sprawiedliwość i rządzi samodzielnie w Sejmiku. W pozostałych regionach władze sprawuje koalicja PO-PSL.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution