101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Biskup Florczyk leci do Pjongczangu. Z trybun obejrzy łyżwiarzy i skoczków?

Data publikacji: 06.02.2018 15:24
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Biskup Marian Florczyk
Kielce. 12.12.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Ks. bp Marian Florczyk będzie wspierał polską reprezentację podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Biskup jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców. W Igrzyskach Olimpijskich weźmie udział po raz siódmy. W rozmowie z Radiem Kielce podkreśla, że jego celem jest zadbanie o sprawność ducha polskich sportowców, poprzez spotkania, rozmowy, wspólną modlitwę i mszę.

- W tym czasie przypadają nie tylko niedziele, ale też Środa Popielcowa, którą będziemy wspólnie przeżywać. Przygotowuję swoje wnętrze do tego, by mi starczyło siły wewnętrznej na bycie dla nich wsparciem. Ważna jest nie tylko modlitwa, ale też towarzyszenie, by zawodnicy wiedzieli, że jest przy nim ktoś życzliwy, kto ich rozumie i dzieli z nim problemy, np. gdy coś się nie powiedzie - mówił biskup. 

Niewykluczone, że ks. bp Marian Florczyk obejrzy niektóre zawody z trybun, choć jak podkreśla, nie jest to cel jego wyjazdu. Najważniejsze są dla niego spotkania ze sportowcami w wiosce olimpijskiej. Prawdopodobnie będzie na stadionie podczas rozpoczęcia Igrzysk. Być może będzie też kibicował z trybun łyżwiarzom i skoczkom narciarskim.

Biskup podkreśla, że najbardziej wzruszające są dla niego momenty dekoracji Polaków. Kiedy wśród grona obserwatorów ceremonii jest grupka rodaków i zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego, wtedy szczególnie czuje się więzi krwi i braterstwo.

Biskup Marian Florczyk dodaje, że nie zastanawia się, ile medali zdobędzie polska reprezentacja.

- Najważniejsze jest, by każdy sportowiec dał z siebie wszystko, i aby dopisało im szczęście oraz przychylność Nieba - mówił hierarcha.

Biskup Marian Florczyk podkreśla, że olimpiady od początku miały w sobie elementy duchowe i religijne. Niektóre zwyczaje, jak zapalanie znicza olimpijskiego, pozostały do dziś. Obecnie w organizację igrzysk jest wpisana możliwość pobytu duszpasterza, który towarzyszy większości reprezentacji. Organizatorzy przygotowują kaplice i miejsca modlitwy dla różnych wyznań.

Polska reprezentacja na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w koreańskim Pjongczangu będzie liczyła 63 osoby.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution